Dostáváte se do vrcholné formy díky závodům?

Mnoho lyžařů ladí svou vrcholovou formu na závodech. Pokud během závodů a intenzivních tréninků cítíte, že vám stále něco chybí, závody vám většinou pomohou. Pokud je svalová kondice dobrá a nejsou patrné známky přetrénování, slouží závody jako náročný, vysoce intenzivní trénink, který posouvá kupředu.
Mnoho lyžařů ladí svou vrcholovou formu na závodech. Pokud během závodů a intenzivních tréninků cítíte, že vám stále něco chybí, závody vám většinou pomohou. Pokud je svalová kondice dobrá a nejsou patrné známky přetrénování, slouží závody jako náročný, vysoce intenzivní trénink, který posouvá kupředu.

„Pokud tréninková sezóna proběhla dobře, ale vy máte pocit, že jste během závodů nevyužili svůj plný potenciál, a i vaše svalová kondice je dobrá, využití závodů ke zlepšení kondice bude spolehlivě fungovat. Pokud jste však absolvovali náročné soustředění nebo jiné formy zátěže, pak cyklus závodů nemusí vaši kondici posunout, ale spíše zbrzdit,“ říká Virtanen pro web Maastohiihto.com.

Jak může člověk posoudit svou kondici?

„Jednou z možností je sledování maximální tepové frekvence během závodů. Pokud je například o 10 a více tepů nižší, než maximální tepová frekvence naměřená při testu na běžeckém pásu, znamená to, že vaše svaly nejsou dostatečně uvolněné a nedostáváte ze sebe maximum. V tu chvíli je třeba zlepšit kondici pomocí protahování svalů, podpůrného tréninku a některých cílených ostrých tréninků. Pak zvýšíte svůj závodní výkon.“

Kolik závodů ?

Optimální počet závodů je individuální, ovlivněný úrovní základního tréninku a zaměřením. Někomu může stačit jeden náročný trénink v týdnu a dva závody o víkendu, aby dosáhl zlepšení.

„Takový blok s vysokou intenzitou tréninku může u některých sportovců fungovat. Pokud výkonnost v závodech začne klesat, je rozumné zaměřit se na základní trénink. Ten se liší člověk od člověka a je specifický pro daného sportovce.“

Hvězda lyžařské klasiky Andreas Nygaard je ukázkovým příkladem sportovce, který se během sezony vždy snaží o zrychlení pomocí závodů. Příliš intenzivní trénink před zimou mu nevyhovuje a většinu jeho letního a podzimního tréninku tvoří kontrolovaný prahový trénink. Se začátkem sezóny často závodí a závody jsou pro něj klíčové, aby dosáhl maximální výkonnosti.

Hlavní zásady

Provádět výrazné úpravy během závodní sezóny je náročné, ale možné, jak Virtanen ví od svých svěřenců. Chápe také, jak moc trénink během závodní sezóny ovlivňuje celkovou výkonnost. Individuální potřeby se liší a mnoho faktorů závisí na typu sportovce. Hlavní zásady jsou však jasné.

„Po závodech je třeba nejprve zajistit regeneraci, pak zkontrolovat metabolické funkce a následně probudit nervový systém, aby tělo zůstalo ve střehu. Teprve potom se připravujete na další závod. Nemůžete přejít k dalšímu kroku, dokud není dokončen ten předchozí,“ shrnuje Virtanen a dodává:

„Pokud jste měli závody v pátek, sobotu a neděli, může regenerace a zajištění správného aerobního metabolismu trvat celý následující týden. Pokud máte další závod v sobotu, nebudete moci absolvovat žádný přípravný trénink. Při cestování po okruhu Světového poháru se trénink stává relativně jednoduchým.“

Další informace o regeneraci se dozvíte na našem webu zde.

Překlad: Vendula Křoustková

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Ukončí Therese Johaugová svou kariéru?

    Therese Johaugová, favoritka většiny distančních závodů, nezvládla tlak na domácím mistrovství světa a skončila bez zlaté medaile - zatímco Švédky dominovaly.
    autor Max Östlund/překlad: Vendula Křoustková
    18.03.2025
  • Současná situace na horách a psi ve stopě

    autor Adéla Ročárková
    18.03.2025
  • Petter Northug: další neúspěch na Birkebeinerrennet

    autor Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    17.03.2025
  • SP v Oslu: Jak hodnotili své skvělé výkony čeští běžci?

    autor Adéla Ročárková a Svaz lyžařů ČR
    17.03.2025
  • SP v biatlonu: Švédsko zvítězilo ve smíšených štafetách!

    autor Andrea Klementová
    16.03.2025