Trénink a cukroví

autor bezky • 26.12.2011
Je tu čas Vánoc, a s ním je již od nepaměti spojeno hodování, dostatek jídla a z něho především sladkosti a cukroví. Mnozí z nás, běžců na lyžích, samozřejmě cítíme, že bychom jej měli ochutnávat pouze sporadicky. Ale stejně tak jsme otevřeni a rádi podléháme názorům hostitelů, že jsme přeci sportovci a že to vyběháme. Jak to tedy je s cukrovím a sladkostmi a jejich vztahem k naší výkonnosti?

Běh na lyžích je silově vytrvalostní sport. Z toho vyplývá, že důležitým zdrojem energie jsou pro tělo sacharidy a s postupujícím časem se pak stále více do pokrytí energetických potřeb zapojují tukové rezervy. Bílkoviny jsou naopak nezbytné pro nápravu a regeneraci svalových tkání. U příjmu obou těchto živin je nutné správně časovat a kombinovat vhodné množství bílkovin s množstvím přijímaných sacharidů. Dle většiny současných studií je nejvhodnější poměr sacharidů a bílkovin 4:1 ve prospěch sacharidů, které jsou rychle vstřebatelné. Tuto kombinaci je pak vhodné přijmout do 30 minut po skončení výkonu. Dodejme pro zájemce, že nejvhodnější kombinací jsou gainery, nebo-li speciální sacharidové nápoje , případně postačí i obyčejný banán či jablko.

Když tedy víme, co jíst ke kvalitnější regeneraci po výkonu , podívejme se, zda nám toto doporučení splní vánoční cukroví. Nemusíme být ani výživoví poradci , abychom znali jeho složení: rychlé sacharidy především ve formě řepného cukru, různé sladké náplně, pečení vystavené ořechy a samozřejmě těsto s velkým procentem tuku. Asi tušíte sami, že tato kombinace je pro náš sportem zatížený organizmus dosti nevhodná – pražené ořechy i velké procento živočišného tuku zatěžují náš organizmus dlouhodobým zpracováním a zakyselením organizmu, řepný cukr kromě zakyselení organizmu zvyšuje hladinu krevního cukru, čímž stimuluje vylučování inzulinu a růst tukových rezerv. A jelikož málokdy skončíme u jednoho kousku cukroví, mnohdy se pak během vánočních svátků divíme, že naše aktuální výkonnost nějak poklesla – ať už nárůstem procenta tělesného tuku, zatěžováním organizmu nevhodnou stravou či zbytečným zakyselováním.

Takže milí běžkaři – není nutné zanevřít na vánoční cukroví, ale snažte se být natolik silní, že ochutnáte jen několik kousků. A pamatujte na to, že nejvhodnější vánoční cukroví pro Vás jsou sušené ovoce či nepražené a nesolené ořechy. Výsledky své silné vůle můžete poznat již brzy, například při dlouhých kilometrech Jizerské 50.

SKOL
Vojtěch Břečka

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Petter Northug: Doufám, že ve mě ztratí důvěru ještě více lidí

    Osmé místo na 10 km klasicky na mistrovství Norska pořádně zažehlo plány Pettera Northuga na olympijské hry. Změní si občanství, aby mohl reprezentovat jinou zemi?
    autor Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    20.01.2025
  • Legenda se rozhodla – Přichází na Grand Classics

    autor Kjell-Erik Kristiansen/překlad Vendula Křoustková
    19.01.2025
  • Karlssonová a Poromaa vítězi 20 km závodu v Les Rousses

    autor Adéla Ročárková
    19.01.2025
  • Biatlon Ruhpolding hromadný start: Vítězslav Hornig na 9. místě

    autor Vendula Křoustková
    19.01.2025
  • Emilie Fletenová: Opravdu blbý den!

    autor Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    18.01.2025