Optimální strava před Jizerskou 50 a jinými závody

autor bezky • 02.01.2012
Blíží se vrchol lyžařské zimní sezóny – Jizerská 50. A při ní chce určitě každý uspět a dělá pro to vše až do poslední chvíle před startem. Poslední týden je na trénink již pozdě (naopak těžké tréninky by teď spíše uškodily), na přípravu lyží je zase ještě brzy. Přesto můžete významně ladit směrem k neděli – vhodnou stravou.

V posledních třech až čtyřech dnech před startem přelaďte na sacharidovou výživu založenou na potravinách se středním nebo vysokým glykemickým indexem. V praxi tedy dávejte při výběru jídla přednost těstovinám, rýži, bramborům, ovesným vločkám či celozrnnému pečivu. Vhodné jsou též jáhly a pohanka. Naopak se vyhýbejte přílišné konzumaci sladkého, nadbytku tučných potravin a přemíře živočišných bílkovin. Jíst byste měli spíše v menších dávkách každé 4 hodiny. Určitě byste se neměli přejídat, ale stejně nežádoucí je hlad. V praxi to může vypadat asi takto: ke snídani (7:00 hodin) ovesné vločky + jogurt a případně bageta se sýrem, ke svačině (10:00) jablko a banán, k obědu (12:30) vývar a např. rizoto a zeleninový salát, ke svačině (16:00) bageta+sýr a šunka, jogurt, jablko, k večeři maso + těstoviny + zelenina a vhodné je dát si i lehkou druhou večeři (např. jogurt + vločky). Cílem takového jídelníčku je postupně doplňovat glykogenové zásoby ve svalech až na jejich maximální úroveň.

Den před závodem jezte dle výše uvedeného návodu, tedy často ale střídmě, abyste nebyli druhý den přejedení. Vynechte však zeleninu k večeři a naopak dbejte na vydatnost druhé večeře. Vhodné jsou i palačinky, rýžová kaše apod. (určitě ne vepřové koleno). Myslete na to, že tato druhá večeře je vlastně poslední pořádné jídlo před startem, které má navíc dostatek času se efektivně strávit. V neděli ráno je jednak frmol, druhak trochu pracuje předzávodní horečka a tělu se už moc jíst nechce. Takže velkou chybou by bylo jít na start hladový. Proto je druhá sobotní večeře velmi důležitá.

A co jíst v den závodu? Snídaně by měla být lehká složená ze sacharidů se středním a vysokým glykemickým indexem – asi nejvhodnější je vločková kaše, bageta, sýr, jogurt apod. Určitě ne nic sladkého, to by mohlo přinvodit negativní efekt hypoglykémie před startem. Jestliže jste dobře jedli v předchozích dnech, nepostihne vás před startem ani v průběhu závodu pocit hladu. Kdybyste jej přesto pociťovali, dejte si nejpozději hodinu před startem energetickou tyčinku. Mějte ji pro případ nouze a „hlaďáku“ připravenou i na závod. Kromě ní mějte s sebou i energetický gel, který užívejte během závodu po doušcích zhruba každých 30 minut. A určitě nezapomínejte na dostatečný pitný režim při závodu – to je poslední dílek mozaiky vašeho úspěchu. A poslední chybějící věc – hodně štěstí na trati.

SKOL

www.NordicTeam.cz
i Vy můžete mít kvalitní přípravu

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Jak se kvalifikovat na Velké finále Ski Classics Summit 2 Senja!

    V neděli 30. března 2025 zakončí lyžařská klasika XVI. sezónu velkým finále Ski Classics Summit 2 Senja v Bardufossu-Finnsnesu na severu Norska. Poprvé se nyní mohou rekreační lyžaři kvalifikovat na fantastické dobrodružství Summit 2 Senja, velké finále XVI. sezóny Ski Classics. Níže se dozvíte, jak se do Grand Finale kvalifikovat, jak získat kvalifikační odznak, další informace o akci a jak se zaregistrovat.
    autor Leandro Lutz/Překlad Adéla Ročárková
    09.01.2025
  • Konference Ski Classics živě – 3 Zinnen Ski Marathon & La Venosta ITT Kapron-Melago

    autor Adéla Ročárková
    08.01.2025
  • Nordic Winter Test 2025 již tuto sobotu na Bedřichově!

    autor Tisková zpráva
    08.01.2025
  • 100 startů ve Ski Classics pro Nygaarda

    autor Maja Eriksson/překlad: Vendula Křoustková
    07.01.2025
  • Nominace českých biatlonistů na Světový pohár a IBU cup

    autor Karel Halberštádt/Český biatlon
    07.01.2025