„To, co děláme, rozhodně nenajdete v žádné učebnici.“

Vysokohorský režim, který se zcela vymyká tradičním rámcům, katapultoval biatlonistu Einara Hedegarta a týmovou kolegyni Karoline Simpson-Larsenovou přímo mezi světovou špičku v klasickém lyžování. Nyní jejich trenér odhaluje detaily přístupu, který šokoval norskou reprezentaci.

Vysokohorský režim, který se zcela vymyká tradičním rámcům, katapultoval biatlonistu Einara Hedegarta a týmovou kolegyni Karoline Simpson-Larsenovou přímo mezi světovou špičku v klasickém lyžování. Nyní jejich trenér odhaluje detaily přístupu, který šokoval norskou reprezentaci.

Soukromý tým Team Anlegg Øst Entreprenør vzal tradiční běžecké lyžování a zejména norský národní tým útokem. Během pouhého půl roku se Einar Hedegart a Karoline Simpson-Larsenová proměnili z nadějných talentů v členy světové elity. Oba shodně ukazují na jeden klíč k úspěchu: vysokohorský režim, který se pohybuje daleko za hranicemi zažitých norem.

Sám trenér Emil Hosøy říká, že jeho nastavení „rozhodně nenajdete v žádné tréninkové učebnici“. Pro web Langrenn.com vysvětlil, jak se tým odvážil porušit konvence, jak plánují kempy a proč do posledního detailu vyladili objem, intenzitu a výživu.

Jaká je tréninková filozofie týmu?

„Zjednodušeně řečeno jde o souhru objemu, specifičnosti, provedení a výživy,“ říká Hosøy. „Trénujeme hodně. Odtrénujeme obrovské množství hodin, ale zároveň absolvujeme mnoho těžkých tréninků a co největší objem v prahových hodnotách. To vše při zátěži, která nám umožňuje udržet kontinuitu. To je červená nit, které se držíme po celý rok.“

Výsledky, které berou dech

Čísla mluví jasně. Einar Hedegart vyhrál v této sezóně (2025/26) všechny tři závody na 10 km volnou technikou a při zahájení Světového poháru v Ruce skončil druhý. Nyní již má v kapse nominaci na olympijské hry 2026.

Karoline Simpson-Larsenová je na nejlepší cestě zajistit si olympijskou letenku také. Opakovaně předvádí životní výkony, vyhrála závod na 10 km v Davosu, je aktuálně nejlepší Norkou v hodnocení Světového poháru na distancích a chystá se na Tour de Ski.

Oba vidí za svým úspěchem právě „netradiční“ hory. „Tohle byl náš třetí rok ve vysoké nadmořské výšce a získal jsem určité zkušenosti. To, co děláme teď, je úplně jiné než to, co jsem dělal první rok,“ přiznává trenér Hosøy.

Reprezentace mlčí

Navzdory ohromujícím výsledkům se trenéři norského národního týmu zatím neozvali.

Kontaktovali vás? „Ehm… ne, mě ne.“ Ptali se, co děláte jinak? „Ne, neptali.“

Jak vypadá jejich vysokohorský model?

Tým absolvuje v přípravě tři vysokohorské kempy, každý po třech týdnech.

  1. Léto: Font Romeu (Francie) – ubytování v 1 800 m n. m., trénink až do 2 000 m n. m.
  2. Podzim (2x): Livigno (Itálie). Zde tým tráví první týden v 1 850 m n. m. a na poslední dva týdny se stěhuje výše do 2 100 – 2 150 m n. m.

„To, že se na poslední dva týdny posuneme ještě výš, dává tělu impuls, o kterém věříme, že je pozitivní,“ vysvětluje Hosøy. Přiznává, že k tomuto modelu došli metodou pokus-omyl. „Dřív jsem měl k výšce velký respekt. Ale využil jsem tyto kempy k tomu, abych zjistil, co skutečně funguje.“

Hosøy sice výšku stále respektuje, ale zjistil, že sportovci snesou mnohem víc, než dovolují tradiční programy. „Průběžně jsme vyhodnocovali a odvážili se zatlačit na pilu. Letos jsme ve výšce absolvovali několik týdnů s více než 30 hodinami tréninku. Výsledky ukazují, že to funguje.“

Brutální progres

Data potvrzují to, co je vidět na sněhu. Sportovci zaznamenali výrazný nárůst hladiny hemoglobinu i maximální spotřeby kyslíku (VO2 max). Hedegart nedávno odhalil, že jeho hodnoty VO2 max patří k nejvyšším na světě a od dubna, kdy se k týmu připojil, dramaticky vzrostly.

Čtěte také: Biatlonista odhaluje šílené hodnoty VO₂MAX

Kromě samotného tréninku dbá tým na extrémní disciplínu:

  • Výživa: Přesné doplňování paliva před, během i po tréninku, aby tělo zvládlo obrovskou zátěž.
  • Sociální izolace: Během kempů omezují kontakt s lidmi mimo tým, aby se vyhnuli nemocem.
  • Týmová kultura: „Všichni táhnou za jeden provaz. Když jsme se vrátili z posledního kempu, všichni věděli, že práce je hotová. I přes nervozitu pak závodili s obrovským sebevědomím,“ dodává trenér.

Vánoce v horách

Einar Hedegart i Karoline Simpson-Larsenová zůstali po Světovém poháru v Davosu ve střední Evropě. Budou zde trénovat a slavit Vánoce se svými partnery – biatlonisty Hannou Børve a Johanem-Olavem Botnem. Trenér Emil Hosøy se k nim připojil v sobotu 20. prosince a zůstane s nimi téměř až do startu Tour de Ski, která začíná 28. prosince.

Čtěte dále: Jaké vitaminy doplňovat, abyste si udrželi vaše zdraví a výkonnost?

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • 20/07/2024 - Tour de France 2024 - Étape 20 - Nice / Col de la Couillole (132,8 km) - POGACAR Tadej (UAE TEAM EMIRATES)
    1

    15 typů těstovin, 80 dezertů – jak se stravují favorité Tour de France

    by Ingeborg Scheve
    04.07.2026
  • 1

    Z biatlonu do běžecké stopy: Jakub Štvrtecký si zvyká na novou roli

    by Adéla Ročárková
    28.07.2026
  • 1

    Jak se zlepšit v soupaži na běžkách

    by Bezky.net
    09.02.2026
  • 1

    Doping pohledem špičkového sportovního lékaře: ,,Pozor na doplňky stravy.“

    by Adéla Ročárková
    10.07.2026
  • 1

    Ambice rodičů jako zabiják talentu. Co stojí za úspěchem vrcholového sportovce?

    by Jakub Opočenský
    11.07.2026

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Meku biatlonu zasáhl sesuv půdy, aréna hlásí materiální škody

    Po intenzivních průtržích mračen se ikonickým stanovištěm prohnala lavina bláta a kamení. Pro sportovce i pořadatele jde o štěstí v neštěstí — nikdo nebyl zraněn.
    autor Adéla Ročárková
    03.08.2026
  • Zlaté ručičky ze Studence: Výroba lyží u Štefanů stála u zrodu šampionů

    autor Aleš Suk
    02.08.2026
  • Lyžařka po tragédii dostala dvacet milionů korun jako odškodné

    autor Ingeborg Scheve
    01.08.2026
  • Olympijský šampion se svěřuje: ,,Jsou lidé, kteří mě nechtějí vidět uspět.“

    autor Ingeborg Scheve
    31.07.2026
  • Biatlonová hvězda o odvrácené tváři sportovních technologií i o svých úzkostech

    autor Adéla Ročárková
    31.07.2026