Změnil trénink: zvýšil VO2max ze 71 na 81,5 za půl roku
Vycházející hvězda z Norska se postarala o největší překvapení během norského šampionátu v Beitostølenu. Proto byl Andreas Fjorden Ree vybrán, aby se o minulém víkendu zúčastnil úvodních závodů Světového poháru ve finské Ruce. Pro čtyřiadvacetiletého závodníka to byl první závod Světového poháru v zahraničí.
Vstupenka do Ruky byla výsledkem radikální změny jeho tréninkového programu.
Musel čelit realitě
Fjorden Ree se stal žhavým kandidátem, když před třemi lety vyhrál závod mistrovství Norska na 50 km, ale poté bylo na dlouhou dobu utichlo. Jeho víkendový úspěch je skutečným obratem.
Výsledky v Beitostølenu však nejsou náhodné. Po několika náročných sezónách si Fjorden Ree uvědomil, že se musí postavit realitě a převzít kontrolu nad svým tréninkem. Oslovil triatlonového experta Frodeho Jermstada, aby mu pomohl vytvořit nový a odlišný tréninkový plán.
Jermstad má dlouholeté zkušenosti s vedením tréninku sportovců v Trondheimu i na národní úrovni. Od loňského roku pracuje pro norskou triatlonovou federaci. Jermstad má však zkušenosti i s běžeckým lyžováním a byl členem profesionálního týmu Ski Classics, Team SkiGo, spolu s Chrisem A. Jespersenem, Johanem Kjølstadem, Tore Bjørsethem Berdalem, Arne Postem a Andersem Högbergem.
Přepracovaný tréninkový plán
Fjorden Ree a Jermstad společně přezkoumali jeho předchozí tréninkový přístup a rozhodli se více zaměřit na kontrolu intenzity.
„Sedli jsme si, zhodnotili, co dělal, a došli k závěru, že kontrola intenzity je oblast, kterou je třeba zlepšit. Navrhl jsem přístup založený na blocích. V triatlonu jsme měli úspěch s tréninkovými bloky o čtyřech až pěti po sobě jdoucích dnech namísto ‚staré‘ běžecké metody jednoho lehkého týdne, jednoho středně těžkého týdne a jednoho těžkého týdne,“ řekl Jermstad NTB.
Jermstad vysvětlil, že tento cyklus poskytuje lepší kontrolu nad tréninkem, umožňuje průběžné úpravy a podporuje vyšší tréninkové objemy a více intervalových tréninků. Zvýšená intenzita tréninků zvyšuje VO2max, které je pravděpodobně nejkritičtějším faktorem výkonnosti v běhu na lyžích.
Fjorden Ree zaznamenal pozoruhodné výsledky. Jeho VO2max – klíčový ukazatel výkonnosti – se dramaticky zvýšil.
„Nemám výjimečně vysokou VO2max, ale test při bruslení v Granåsenu ukázal, že se zvýšila ze 71 na 81,5 (ml/kg/min) ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. To je výrazný procentuální nárůst,“ říká Ree.
Trénink založený na pětidenních cyklech
Současný tréninkový plán Fjorden Ree je inspirován triatlonovými a cyklistickými tréninkovými metodami.
„První den trénuji lehce, druhý den absolvuju dva prahové tréninky, třetí den těžký trénink, čtvrtý den objemový trénink a pátý den si dopřeju úplný odpočinek. To opakuju týden co týden, s výjimkou týmových soustředění,“ říká Fjorden Ree.
Varování před kopírováním
Bývalý reprezentační trenér Geir Endre Rogn zná tréninkový program Fjordena Reeho a není překvapen pokrokem 24letého hráče.
Rogn však varuje před slepým kopírováním takových programů. Bez komplexního plánu hrozí vysoké riziko přetrénování.
„I když Andreas trénuje enormně mnoho, je to systematické. Největším nebezpečím je, že mladí sportovci kopírují, aniž by pochopili celý plán,“ řekl Rogn sesterskému webu Langrenn.com, který je součástí ProXCskiing.com.
Působivý dojem na všechny
Poté, co se v sobotu umístil na čtvrtém místě v klasickém závodě a v nedělním bruslařském závodě přinesl ohromující vítězství, má vedení národního týmu od Fjorden Ree velká očekávání.
„Výsledkové listiny jsou objektivní, nelžou. Jsem zvědavý, čeho on a ostatní z vývojového týmu dosáhnou. Blížíme se ke generační obměně – je to stále zřejmější,“ říká trenér národního týmu Eirik Myhr Nossum.
Fjorden Ree v Ruce svou pozici v národním týmu rozhodně potvrdil. V závodu na 10 km klasicky dojel celkově na 13. místě, ale v nedělních 20 km s hromadným startem volně dospurtoval na 5. místě se ztrátou pouhých 8 sekund za vítězem.
O úvodních závodech světového poháru ve finské Ruce jsme psali zde: