Nejlepší tréninky na soupažovém trenažéru
Soupaže jsou nedílnou součástí moderního běhu na lyžích jak pro tradiční, tak pro dálkové lyžování. Stále více lidí používá v rámci tréninku soupažové trenažéry.
Tento trenažér se stal základním tréninkovým nástrojem pro Mattise Stenshagena, 28letého Nora, který minulý týden všechny rozdrtil při testovacím závodě v Holmenkollenu. Má pocit, že soupaž a objem soupaží jsou ve sportu a tréninku stále důležitější, a rád se podělí o tři ze svých nejefektivnějších tréninků na soupažovém trenažéru.
Všestranný doplněk
„V posledních dvou nebo třech sezónách jsem systematicky používal trenažér jako doplněk tradičního tréninku a cítím, že mi to pomohlo,“ říká Stenshagen a pokračuje: „Pohybový vzorec je docela podobný jízdě na kolečkových lyžích, takže tréninkové výhody jsou velmi relevantní a přenositelné. Navíc můžete na trenažéru dělat trochu jiné věci, než obvykle venku.“
Stenshagen vysvětluje, že při tréninku používá trenažér několika různými způsoby pro různé typy tréninků. „Na soupažovém stroji provádím specifické tréninky, ale často ho také začleňuji do jiných tréninků. Například můžu dvě hodiny jezdit na kolečkových lyžích, pak hodinu a půl běhat a na závěr si dám hodinu na soupažovém trenažéru,“ říká Stenshagen pro sesterský web ProXCskiing.com Langrenn.com.
Jindy, zejména v pozdním podzimu, kdy podmínky pro jízdu na kolečkových lyžích venku nejsou ideální, mu stroj pro soupaž umožňuje pokračovat v náročných jízdách soupaží bez obav z uklouznutí nebo špatných podmínek.
Toto jsou Stenshagenovy nejoblíbenější tréninky na soupažovém trenažéru
1. Intervaly a standardní tréninky
Zde vás omezuje pouze vaše představivost, ale Stenshagen používá svůj soupažový stroj jak pro krátké, výbušné intervaly, tak pro delší tréninky s kontrolovanou intenzitou.
„Například rád cvičím 5×8 minut v zóně 3-4 jako dobrý intervalový trénink,“ říká.
„Je skvělé vědět, že vždy můžete dokončit trénink přesně podle svých představ. To je užitečné zejména na konci sezóny a v případech, kdy chcete provádět standardní tréninky, které jsou přímo porovnatelné. Venku je často mokro a kluzko, ale uvnitř jsou podmínky vždy stejné,“ říká Stenshagen.
2. Silové tréninky
Soupažový trenažér lze nastavit na různé odpory, což vám umožní zvýšit zátěž a zaměřit se na konkrétní silové cíle.
„Pokud vám chybí rychlost a síla, můžete provádět krátké, těžké cviky s odporem. Pokud vám u soupaží chybí vytrvalost, můžete dělat delší intervaly,“ říká Stenshagen.
3. Objemové tréninky
Někdy je těžké získat dostatek času na venkovní soupažové tréninky, zejména když jsou dny kratší a chladnější. V takových případech dává Stenshagen přednost delším tréninkům na trenažéru.
„Málokdy strávím na stroji více než hodinu a půl, ale rád ho používám na konci tréninku, který jsem absolvoval venku, abych si přidal další tréninkové hodiny“ vysvětluje a dodává:
„Můžu například cvičit dvě hodiny venku a pak zakončit hodinou a půl na soupažovém trenažéru, přičemž střídám 20 minut mírného odporu a 20 minut těžšího odporu.“
Anders Aukland používá trenažér při svém tréninku už léta, a to jako rekreační lyžař, tak v době, kdy profesionálně závodil.

Více informací o technice a tréninku soupaží najdete u nás na webu zde.