Fischer Twin Skin: fenomenální stoupací pásy
Twin Skin (z 100% mohéru či mixu 70% mohéru s nylonovými vlákny, podle jednotlivých modelů) je povrchově ošetřen teflonovou vrstvou proti namrzání a jeho pásky jsou integrovány do skluznice v progresivně se měnící hloubce; řešení, jež má za úkol mj. eliminovat přimrzání lyže k povrchu při pomalém či statickém kontaktu se sněhem.
„Skinové“ běžky zaznamenaly obrovský nárůst popularity, tvoří mezi 50–60 % z prodaných fischerek v ČR, a to pro jejich uživatelský komfort i solidní výkonnost. V uplynulé sezóně jsem měl možnost testovat Twin Skiny na dvou aktuálních Fischerových modelech ze středu uživatelské nabídky:
.<>
[* https://live.staticflickr.com/65535/50674974006_0571735809_b.jpg *]
FISCHER TWIN SKIN PRO
=========
Jde o Fischerův vršek nabídky pro rekreačně-sportovní segment, do něhož značka stále mocněji komponuje své mohérové skiny. Technologicky jej doplňuje svým systémem proměnlivé flexe EF (Efficient Forward), což prakticky znamená měkčí patku a střed lyže pro usnadnění odrazu a tužší přední část lyže pro co nejlepší skluz. Tento model má nejlehčí jádro z celého rekreačního segmentu značky a nejužší krojení (41-44-44 mm); moje 207cm délka vážila necelých 1 400 g za pár – na rekreační lyži pozoruhodné parametry. Lyže mi na poměrně různorodé škále jarních sněhů precizně držely v odrazu včetně prudkých stoupání – přesně tuhle vlastnost u nich bude jejich cílová skupina sportovně ambiciózních rekreantů očekávat, po mém soudu. Vzhledem k superjistému odrazu i překvapivě dobře klouzaly – dost možná právě kvůli zmíněné EF konstrukci. Jen s čerstvě napadaným sněhem v měkké stopě si skiny občas nerozuměly (v tomhle naopak excelují klasické šupinové modely, v případě Fischeru Crown). Protimrznoucí nástřik skinových pásků však situaci obvykle zachránil.
.<>
[* https://live.staticflickr.com/65535/50675041117_19024daac3_b.jpg *]
*Přesnost odrazu a schopnost skluzu lze snadno doladit posunem vázání Turnamic*
FISCHER TWIN SKIN SUPERIOR
=======
Fischer do redakčního skitestu nasadil svůj v pořadí čtvrtý skinový model v hierarchii (za Twin Skin Speedmax, Twin Skin Carbon a Twin Skin Race), tedy čistě tréninkovou lyži. Přesto jeho z vyšších pater sdílené konstrukční technologie dělají i z tohoto nezávodního modelu konkurenceschopné náčiní, které dovede soupeřit se závodními modely ostatních značek. Ostatně právě tahle fischerka porazila v mém subjektivním hodnocení pocitově velmi blízký závodní model jiné značky, kdy se lyže chovaly velmi podobně a velmi často jsem je vozil obě, na každé noze jednu, abych našel rozdíl. Ten mi pomohl najít právě Fischerův Twin Skin – dvojitý mohérový pásek s mezerou uprostřed dává ve většině podmínek skluznosti této lyže extra život oproti celistvému mohérovému pásu ostatních porovnávaných modelů. Mohérový Twin Skin drží v odrazu i jede, kdy má. A když korektně tvrdé lyži posunete těžiště na vázání Turnamic o dvě pozice vzad proti neutrálu, lyže klouže zcela volně jako na hladké máze. Oba twin-skinové pásky jsou záměrně do skluznice vsazeny různě hluboko i vůči sobě posunutě, což může podporovat jejich dynamické skluzné chování i co nejdřívější záběr v odrazu. Nakonec velmi rychlá závodní skluznice WC Pro se mi zpočátku jevila líně, potřebovala rozjet. Od té doby fischerky kloužou stále líp. Rád porovnávám své skitestové skiny na veřejných tratích s těmi lyžaři, kteří jedou na dobře namazaných klasičkách – obvykle skiny ve skluzu vyhrávají, fischerky prozatím vždy.
.<>
[* https://live.staticflickr.com/65535/50675041557_debb20891d.jpg *]
*Vrcholný model Twin Skin cílí na nejnáročnější běžkaře včetně závodníků*