Olympijský šampion se svěřuje: ,,Jsou lidé, kteří mě nechtějí vidět uspět.“

autor Ingeborg Scheve• 31.07.2026
Vyměnil biatlon za profesionální cyklistiku a v novém sportu se setkal s chladným přijetím. Nyní olympijská hvězda odhaluje, že někteří cyklisté mu nechtějí pomoci v jeho cestě vzhůru.

Vyměnil biatlon za profesionální cyklistiku a v novém sportu se setkal s chladným přijetím. Nyní olympijská hvězda odhaluje, že někteří cyklisté mu nechtějí pomoci v jeho cestě vzhůru.

Letos v zimě prožil Emilien Jacquelin svou životní biatlonovou sezónu: na olympiádě vybojoval zlato i bronz a ve Světovém poháru posbíral řadu pódiových umístění. Pak ale přišla šokující zpráva – opustil biatlonovou reprezentaci a podepsal smlouvu s cyklistickým týmem Decathlon-CMA CGM.

Začátek jeho cyklistické kariéry se však ukázal jako mnohem náročnější, než se čekalo.

„Sleduje mě spousta lidí – někteří mi přejí to nejlepší, jiní mě zase nutně nechtějí vidět uspět,“ řekl Jacquelin po svém debutu mezi elitou. „Nezáleží na tom, ale je to zkrátka zvláštní pocit,“ dodal pro server Sports-Infos.

Těžký začátek

Začátek na dvou kolech byl neúprosný. V květnu si Jacquelin při hrozivě vypadajícím pádu zlomil klíční kost, což ohrozilo jeho cyklistickou i biatlonovou budoucnost. Jednatřicetiletý sportovec se však dokázal vrátit a tento týden si odbyl premiéru na nejvyšší úrovni.

Čtěte také: Senzační přestup skončil v troskách. Biatlonista Jacquelin se zranil

Byla to pro něj zcela nová zkušenost.

„Všímám si, že když se dostanu na špici, ostatní jezdci se mnou moc nechtějí střídat. Jsem tak trochu terčem. I když jsem olympijským vítězem a mistrem světa v biatlonu, na kole zatím nepředstavuji velkou konkurenci,“ přiznal Jacquelin.

Emilien Jacquelin opustil národní biatlonový tým v březnu po své nejlepší sezoně, aby se věnoval kariéře profesionálního cyklisty v top týmu Decathlon-CMA CGM. Foto: Decathlon-CMA CGM

Pozitivní přístup

Pro francouzskou biatlonovou hvězdu, která na olympiádě v Miláně a Cortině závodila s náušnicí v podobě prstýnku svého cyklistického vzoru Marca Pantaniho, byl pokus o průnik do profipelotonu splněným dětským snem.

I přes odtažitý přístup některých soupeřů si Jacquelin ze svého elitního debutu odnáší hlavně to pozitivní.

„Hlavním cílem bylo zjistit, jak se v elitním pelotonu vlastně cítím,“ řekl pro DirectVelo. „Celkově to byla skvělá zkušenost – jak ve sjezdech, tak v rychlých pasážích. Udržel jsem se, v balíku jsem dokázal šetřit síly a dobře si hlídat pozici. A když se jelo na krev, nezmatkoval jsem a nenechal jsem se pohltit negativními myšlenkami. To je do budoucna dobré znamení,“ dodal.

Od 1. srpna je Emilien Jacquelin oficiálně členem stáje Decathlon-CMA CGM.

V týmu se potká například s novou francouzskou superstár Paulem Seixasem, Olavem Kooijem, Tiesjem Benootem nebo Aurélienem Paret-Peintrem, který zářil na letošní Tour de France.

Čtěte dále: Z biatlonu do běžecké stopy: Jakub Štvrtecký si zvyká na novou roli

Máte zájem o aktuality a tréninkové informace ze světa Ski Classics, klasického lyžování a biatlonu? Klikněte ZDE a přečtěte si více.

Jako člen Bezky.net získáte plný přístup k veškerému obsahu na webu a živému přenosu závodů Ski Classics Pro Tour s anglickým komentářem.

Když se stanete součástí jedné z nejvýznamnějších komunit běhu na lyžích na světě, obdržíte po celý rok mnoho exkluzivních nabídek. 

STAŇTE SE ČLENEM ZDE

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • 1

    Individuální závod biatlonistek na 15 km, startovní listina, v kolik a kde sledovat

    by Kjell-Erik Kristiansen/Vendula Křoustková
    11.02.2026
  • 1

    Biatlonistky dnes vyrazí do sprintu na 7,5 km – kompletní informace se startovními časy a startovní listinou

    by Kjell-Erik Kristiansen/Vendula Křoustková
    14.02.2026
  • 1

    Mladá naděje, která se vrátila z kanadských jezer do české reprezentace

    by Adéla Ročárková
    11.02.2026
  • 1

    Individuální závod biatlonistů na 20 km: startovní listina, v kolik a kde sledovat

    by Vendula Křoustková
    10.02.2026
  • 1

    Biatlonista, který dosud neprohrál. A právě on má porazit Klæba

    by Kjell-Erik Kristiansen
    12.02.2026

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Meku biatlonu zasáhl sesuv půdy, aréna hlásí materiální škody

    Po intenzivních průtržích mračen se ikonickým stanovištěm prohnala lavina bláta a kamení. Pro sportovce i pořadatele jde o štěstí v neštěstí — nikdo nebyl zraněn.
    autor Adéla Ročárková
    03.08.2026
  • Zlaté ručičky ze Studence: Výroba lyží u Štefanů stála u zrodu šampionů

    autor Aleš Suk
    02.08.2026
  • Lyžařka po tragédii dostala dvacet milionů korun jako odškodné

    autor Ingeborg Scheve
    01.08.2026
  • Biatlonová hvězda o odvrácené tváři sportovních technologií i o svých úzkostech

    autor Adéla Ročárková
    31.07.2026
  • BĚŽECKÝ TRÉNINK: Regenerační běh – pečujte o své tělo mezi náročnými tréninky

    autor Maja Eriksson
    30.07.2026