Norsko požaduje odvolání prezidenta FIS

autor Ingeborg Scheve• 18.05.2026
Johan Eliasch získal nové občanství rekordně rychle, aby zachránil svou funkci prezidenta – nyní Norsko a šest dalších mocných lyžařských národů požaduje jeho odvolání.

Johan Eliasch získal nové občanství rekordně rychle, aby zachránil svou funkci prezidenta – nyní Norsko a šest dalších mocných lyžařských národů požaduje jeho odvolání.

Johan Eliasch je velmi kontroverzní prezident Mezinárodní lyžařské a snowboardové federace (FIS), považovaný za autokratického a málo demokratického. Nyní chce řada nejmocnějších národů odstranit tohoto švédsko-britského multimilionáře. 

„Domníváme se, že stávající prezident Johan Eliasch by neměl vést FIS dál. Důvody jsou mimo jiné nedostatek transparentnosti a zapojení, nakládání se společnými prostředky, které erodují rezervy organizace a mezinárodní pověst lyžařského sportu,“ říká generální sekretář Norské lyžařské federace Ola Keul v pátečním prohlášení federace.

Norsko nyní spolu s USA, Rakouskem, Německem, Španělskem, Švýcarskem a Kanadou napsalo dopis FIS , ve kterém vyjadřují své silné obavy o vývoj situace. 

Nežádoucí, ale přesto nominovaný

Jak Švédsko, tak Velká Británie nechtěly nominovat Eliasche na další období. To by normálně znamenalo konec jeho éry jako prezidenta FIS, protože osobu nominuje národ, jehož je občanem.

Ale v dubnu našel Eliasch nový způsob a získal nové občanství rekordně rychle. Nyní je nominován na další období Gruzií.

Proti Eliaschovi se ucházejí čtyři další kandidáti: Velká Británie nominovala jako prezidentku Victorii Gosling. Podle několika médií se má utkat s Dexterem Paineem (USA), Alexandrem Opseltem (Lichtenštejnsko) a Annou Harboe Falkenberg (Dánsko).

Současně se konají volby členů do výboru FIS Council. Norsko nominovalo Tove Moe Dyrhaug na další období. Volby jak do výboru, tak na post prezidenta se uskuteční na kongresu FIS v Srbsku 11. a 12. června.

Čtěte dále: Změny v ženském biatlonovém týmu v přípravě na novou sezónu

Členství na bezky.net

Členství na bezky.net umožňuje, abyste se stali součástí přední světové lyžařské komunity s exkluzivními výhodami. A také navíc s neomezeným přístupem k článkům na bezky.net a ostatních sesterských webech langd.se, langrenn.com, maastohiihto.com, proxcskiing.com, SC Play a SC MyPages.

  • Exkluzivní nabídky a výhody
  • Přístup k veškerému obsahu
  • SC Play – živé vysílání
  • SC MyPages – Všechny výsledky Ski Classics na jednom místě

STAŇTE SE ČLENEM ZDE

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • candle
    1

    Tragická nehoda otřásla lyžařskou komunitou

    by ProXCskiing.com
    05.06.2026
  • 1

    Individuální závod biatlonistek na 15 km, startovní listina, v kolik a kde sledovat

    by Kjell-Erik Kristiansen/Vendula Křoustková
    11.02.2026
  • 1

    Biatlonistky dnes vyrazí do sprintu na 7,5 km – kompletní informace se startovními časy a startovní listinou

    by Kjell-Erik Kristiansen/Vendula Křoustková
    14.02.2026
  • 1

    Mladá naděje, která se vrátila z kanadských jezer do české reprezentace

    by Adéla Ročárková
    11.02.2026
  • 1

    Individuální závod biatlonistů na 20 km: startovní listina, v kolik a kde sledovat

    by Vendula Křoustková
    10.02.2026

DALŠÍ ČLÁNKY

  • BĚŽECKÝ TRÉNINK: Pomalý a dlouhý – klíč k budování základní kondice

    Důležitou součástí zlepšení vaší základní kondice jsou dlouhé a nízkointenzivní tréninky. Jakým způsobem však běžecký trénink koncipovat, abyste dodrželi správné tempo?
    autor Maja Eriksson
    02.07.2026
  • Klæbo se utká s rekordmany z jiných sportů

    autor ProXCskiing.com
    02.07.2026
  • TRÉNINK NA KOLEČKOVÝCH LYŽÍCH: Zesilte v soupaži – postačí vám dva kilometry asfaltu

    autor Adéla Ročárková/Bezky.net
    01.07.2026
  • CYKLISTICKÝ TRÉNINK: Regenerační jízda – aktivní odpočinek, který vás posune vpřed

    autor Leandro Lutz
    30.06.2026
  • Kombinoval kolo i běžky, nyní opouští reprezentaci a míří na laufy

    autor Adéla Ročárková
    30.06.2026