Kateřina Janatová a její norské soustředění

autor bezky • 21.08.2021
Katka se jako jediná česká závodnice zúčastnila nejprestižnějších závodů pořádaných v rámci norského Blink festivalu a zajela skvělé výsledky. Podělila se s námi nejen o zážitky ze závodů, ale také přiblížila, jak se trénuje v Norsku a jaké výzvy si dává.

**Jela jsi BLINK festival poprvé? Co tě na něm zaujalo?**

Byla to má první zkušenost s Blink festivalem. Vše bylo stále ovlivněné Covid-19, takže se neuskutečnil závod ve městě, ale na kolečkové dráze bez fanoušků. Velmi se mi líbí myšlenka, že se sjedou nejlepší lyžaři na jedno místo. V létě je více času a tak týmy zůstávají i déle a je možné se více poznat a absolvovat společné tréninky.

**Myslíš, že je dobré pro každého závodníka změřit síly mezi elitou i v létě?**

Je to skvělý ukazatel aktuální formy. Musím se na to však dívat s odstupem, jelikož někdo trénuje v daném období více a může být v únavě a opačně. Takže se nesmí, jak se říká ,, usnout na vavřínech‘‘.

**Zúčastnila ses dvou závodů na kolečkové dráze. Nechtěla bys někdy zkusit také výjezd Lysebotnopp?**

Absolvovala jsem dva závody, kde po prologu dlouhém 2,5 km následovala stíhačka na 10 km klasicky, což mě z tréninkového hlediska přišlo velmi zajímavé. Pohyb ve skupině, nástupy a sjezdy. Dle mého názoru tohle v Čechách chybí, proto jsem zvolila tento závod. O výjezdu jsem uvažovala, jelikož se cítím komfortně ve výjezdech, ale bylo by to příliš po tréninkovém kempu v Livignu.

**Liší se hodně sprinty na lyžích a kolečkových lyžích? Nebojíš se jít na asfaltu více do kontaktu?**

Nejvíce odlišnosti cítím v délce lyží. Jelikož jsou kolečkové lyže krátké, lze být více v kontaktu než v zimě. Na asfaltu se nebojím, ale samozřejmě neriskuji tolik jako na sněhu.

[* https://live.staticflickr.com/65535/51385485197_ba7e17235e.jpg *]

/Foto: Bóša/

**A co samotné závody, jak hodnotíš své 8. místo ve sprintu a 13. z prologu?**

Hodnotím své umístění kladně. Samozřejmě po shlédnutí záznamu ze závodu vím, kde jsem mohla jet takticky lépe a do finále se probojovat. Dráha byla celkem úzká a na taktice velmi záleželo. Ve stíhacím závodě se jelo od začátku velmi rychle, ale po prvním kole se udělaly skupinky a bylo skvělé jet v kontaktu. Jediné co mě mrzí, tak jsem chtěla vyhrát svou skupinu, což by mi vyneslo lepší umístění, ale to se mi nepovedlo, jak jsem si představovala.

**Zůstala jsi po závodech v Norsku. Tvůj přítel také závodí ve Svěťáku, sice není Nor, ale hodně času v Norsku tráví a má i norského trenéra. Myslíš, že vaše vzájemná podpora a motivace nese ovoce? Můžete občas trénovat spolu?**

Ano, konečně jsem mohla v Norsku zůstat a trénovat zde ve skvělých podmínkách. Rozhodně v tom vidím pozitivum, jelikož mohu vidět jiný přístup a rozšířit si své obzory. Skvělé je, že spolu můžeme trénovat pořád. Já používám rychlejší kolečkové lyže a tak stačím i klukům.

**Nabízí Norsko o dost lepší tréninkové podmínky, než jsou u nás nebo jde spíš o norskou filozofii, kdy tam prakticky všichni žijí běžkami?**

Řekla bych, že je to celkově o nastavení mysli. Pro norské lyžaře je velmi těžké dostat se do reprezentace, jelikož je tu každý druhý běžkař, a to je pro ně velká motivace. Především mají skvělý systém, již od dětského věku, a to je dělá nejlepšími. Podmínky jsou zde lepší především v zimě, ale v létě je to téměř podobné, pouze kolečkové dráhy stavějí těžší, se svěťákovým profilem.

**Myslíš, že se norský trénink liší od našeho? Přebíráš do svého tréninkového plánu nějaké norské tréninky?**

Myslím, že celkově jsme se začali přibližovat k severskému systému, jelikož u nás působil Fin Ilka Jarva jako hlavní trenér. Já osobně se zajímám o norské tréninky již přes dva roky, jelikož mám možnost být více v Norsku a znám se osobně s trenérem Britů. Občas mi dává nějaké tipy, za což jsem nesmírně vděčná.

**Jeden z tvých loňských tréninků mě opravdu zaujal, jela jsi na kole napříč Českou republikou od polských hranic až k rakouským, celkem 260 km. Jak tě to napadlo? Myslíš, že tě tento typ tréninku také může posunout?**

K tomuto výletu se váže dlouhý příběh. Napadlo mě to s kamarádem, když jsme zrovna seděli v kavárně. Bylo covidové období, a tak jsme museli zůstat v Česku. Cílem bylo prozkoumat, zda se dají již překročit hranice. Chtěli jsme jet něco, co nám nezabere moc času, proto tento výlet v jeden den. Nikdy jsem neabsolvovala nic tak dlouhého, tím myslím 11 h tréninku v kuse. Myslím, že to rozhodně může změnit vnímání zátěže, protože pak mi každý trénink přišel krátký. Ale funkčně mě to zničilo na dva dny.

**Máš v hlavě ještě nějakou výzvu?**

Nespočetně! Nejvíce koketuju s dlouhým výletem v Norsku na lyžích. Dlouhý přejezd, který bude trvat několik dní a přespat vždy v nějaké chatě a další den pokračovat. Nevím přesně kolik km mohu zvládnout, ale takových 600 – 700 km za týden bych chtěla zkusit zdolat.

[* https://live.staticflickr.com/65535/51386240966_ec0a01beb3.jpg *]

/Foto: Archiv Kateřiny Janatové/

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Max Novak diskvalifikován na Birkebeinerrennet

    Po dojezdu do cíle Birkebeinerrennetu zaútočil na svého soupeře. Poté byl diskvalifikován, jeho sezóna je zničena a manažer jeho týmu je naštvaný.
    autor Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    16.03.2025
  • SP v biatlonu: Eric Perrot zvítězil v závodě na 15 km!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025
  • SP v běhu na lyžích: 11. místo pro Michala Nováka!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025
  • SP v běhu na lyžích: Kateřina Janatová dojela na 6. místě v závodě na 20 km!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025
  • SP v biatlonu: Lou Jeanmonnotová vyhrála závod na 12,5 km!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025