Zkusit Šůšn aneb Světový pohár v LOBu v Norsku 

autor Johanka Šimková • 20.01.2025
V Lillehammeru se minulý týden uskutečnil Světový pohár v lyžařském orientačním běhu. Na extrémně husté síti skútrových stop zaznamenala nejlepší výsledek 15. místo Johanka Šimková, která je zároveň autorkou závodního reportu.

Když se řekne „zkusit Šůšn“, asi každý milovník běžeckých stop si hned vybaví legendární rozhovor se Standou Řezáčem, nejúspěšnějším českým dálkovým lyžařem. Standa v roce 2011 vyhrál neméně legendární 54 km dlouhý Birkebeiner, který vede právě přes Sjusjoen. A právě zde se konal první letošní Světový pohár a Mistrovství světa do 23 let v LOB.

Tahle vesnička poblíž Lillehammeru, který hostil Olympijské hry v roce 1994, je vyhledávanou destinací všech milovníků běžeckého lyžování. Kromě biatlonové arény s náročnými závodními tratěmi zde najdete 350 km lehce zvlněných lyžařských stop vinoucích se nekonečnou skandinávskou přírodou.

Terén v nadmořské výšce necelých 1000 m n. m. nabízí naprosto perfektní podmínky pro nezapomenutelné závody v lyžařském orientačním běhu. A norští pořadatelé toho využili a zorganizovali pro více než 120 závodníků naprosto parádní první kolo Světového poháru a Mistrovství světa do 23 let v LOB. Připravená extrémně hustá síť skútrovek (lyžařských stop cca 1 m širokých, kde se jede soupaží) pořádně prověřila koncentraci a mapové dovednosti všech závodníků ve třech závodech – sprintu, middlu a stíhačce. Jen si to představte, na jednom kilometru čtverečním bylo najeto 350 křižovatek skútrovek nebo rolbaček (širokých stop na bruslení). Ono to není vůbec jednoduché zvládat v plné lyžařské rychlosti číst mapu a u toho nepřejet nějakou křižovatku.

Josef Nagy tahounem českého mužského týmu/Foto: Terje W. Pettersen

Pro české závodníky jsou severské závody pořádnou výzvou, protože v českých podmínkách nejde na takto mapově těžké závody relevantně natrénovat. I tak odjela na začátku ledna 10členná výprava zkusit Sjusjoen a bojovat o co nejlepší výsledky.

Nebude překvapením, že se nejvíce dařilo domácím. V mužské kategorii opanoval všechny tři závody Nor Joergen Baklid. Mimochodem, tento ďábel se jen 4 dny po posledním závodu zúčastnil i mistrovství Norska v hladkých (normální běh na lyžích) ve sprintu, kde v prologu obsadil neskutečné 10. místo. Asi není třeba zmiňovat, že konkurence na norském mistrovství je v tomto národním sportu bez nadsázky rovna (ne-li větší) mistrovství světa.

Ale zpátky k LOBům… Ve sprintu s tímto fenomenálním Norem dokázal držet krok Švéd Jonatan Stahl, který s Joergenem zajel na vteřinu stejný čas, a tak se z vítězství ve Světovém poháru ve sprintu mohli radovat oba. V ženské kategorii se z prvního vítězství letošní mezinárodní sezóny radovala Estonka Daisy Schnyder-Kudre, v dalších dvou závodech však byla suverénní Norka Anna Ulvensoen.

Radek Peňáz a skvělé 7. místo na MS U23/Foto: Terje W. Pettersen

A jak se dařilo našim? Umístění Standy z roku 2011 jsme sice nezopakovali, ale každé umístění do 20. místa lze považovat na Světovém poháru za velký úspěch. A to se podařilo hned dvakrát zásluhou Josefa Nagye a Johanky Šimkové (viz hlavní fotka). Pepa se dokázal probojovat na 20. místo v závěrečném stíhacím závodě. Johance se podařilo zajet životní závod hned v úvodním sprintu, kde si 15. místem vylepšila své kariérní maximum v závodu Světového poháru. Ve sprintu si životní výsledek připsal i Radek Peňáz, kterému 28. místo ve Světovém poháru zároveň vyneslo skvělé 7. místo v kategorii Mistrovství světa do 23 let.

Skvěle připravené závody poskytly všem notnou dávku motivace do dalšího tréninku. Již tento víkend se na Benecku uskuteční první celorepublikové LOBy letošní sezóny a rovnou se bude bojovat o mistrovské tituly.

Pokud byste si i vy chtěli LOBy vyzkoušet, podívejte se na odkazy níže, kde najdete všechny potřebné informace. A nebojte, na Benecku to zdaleka nebude mapově tak těžké jako v Norsku. Křižovatek bude na mapě pravděpodobně o něco méně.

Mapa: Takto vypadá mapa pro lyžařský orienťák (Světový pohár Norsko, disciplína middle) – Zeleně jsou vyznačeny stopy, ve kterých se dá jezdit. Po čárkovaných se jezdí soupaž, plné jsou dostatečně široké na skate.

Více o LOBech se dočtete zde.

Staňte se členem

Zajímá vás běžecké lyžování? Členstvím na bezky.net se stáváte součástí přední světové lyžařské komunity s exkluzivními výhodami a neomezeným přístupem k článkům na bezky.net, langd.se, langrenn.com, maastohiihto.com, proxcskiing.com, SC Play a SC MyPages. Čtěte více na bezky.net.

Banner 2024

STAŇTE SE ČLENEM

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Max Novak diskvalifikován na Birkebeinerrennet

    Po dojezdu do cíle Birkebeinerrennetu zaútočil na svého soupeře. Poté byl diskvalifikován, jeho sezóna je zničena a manažer jeho týmu je naštvaný.
    autor Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    16.03.2025
  • SP v biatlonu: Eric Perrot zvítězil v závodě na 15 km!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025
  • SP v běhu na lyžích: 11. místo pro Michala Nováka!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025
  • SP v běhu na lyžích: Kateřina Janatová dojela na 6. místě v závodě na 20 km!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025
  • SP v biatlonu: Lou Jeanmonnotová vyhrála závod na 12,5 km!

    autor Andrea Klementová
    15.03.2025