2 v 1: Sloučení dvou českých týmů
Jedním z důvodů sjednocení jsou zhoršené sponzorské podmínky, ale ty se řešily od prvopočátků vstupu českých týmů do laufařské soutěže Ski Classics. Druhým důvodem je kvalita závodníků a lepší výsledky. Tyto dvě okolnosti však řeší téměř každý tým, a o to více je překvapující, že se podařilo spojit právě dva české týmy.
Vzniky, zániky a přesuny
Ski Classics byla poprvé odstartována v sezóně 2010/11, kdy bylo v seriálu zařazeno pouze šest závodů, už tehdy včetně domácí Jizerské 50. Prvním českým týmem byl v soutěži registrován Patria Direct team se Stanislavem Řezáčem a Petrem Novákem. Po dvou letech však zanikl, protože Standa přešel do týmu bratří Auklandových nazvaného Xtra Personell a Petr od sezóny 2012/13 reprezentoval nově vzniklý český tým Atlas Craft (od sezóny 17/18 nazývaný jako Vltava Fund Ski Team).
V zimě 2012/13 naskakuje do prestižní laufařské soutěže Silvini Madshus team, vedený Markem Pazderským, primárně zaměřeným na amatérské závodníky, ale od sezóny 2014/15 se může pyšnit dvěma profesionálními lyžařskými hvězdami: z norského týmu navrátivšího se Standy a nově pod tímto uskupením zkouší laufy, často vítězně, i Kateřina Smutná. Následující rok však Katka přestupuje do týmu Auklandů, přejmenovaného na Santander, kde působí dvě zimy.
V sezóně 2015/16 vzniká tým Lukáše Bauera (později eD system Bauer team), kde od sezóny 17/18 působí i Katka. V zimě 18/19 se objevuje na scéně Ski Classics další český tým Slavie pojišťovny s hlavní personou Standou Řezáčem a po sezóně 20/21 končí Bauerův tým a jeho titulární partner přechází do eD Silvini týmu.
Letos na jaře se stmelily dva silné české týmy eD system Silvini a Vltava Fund Ski Team za vzniku eD Vltava Fund teamu.

Jednou z neúspěšnějších světových laufařek byla Kateřina Smutná
Proč více týmů?
Velká česká a občas i zahraniční jména se míchala napříč jednotlivými týmy a často se spekulovalo, jaké by to bylo, kdyby se spojily a společně konkurovaly světu, zejména skandinávskému. Mohlo se zdát, že si šéfové týmů a závodníci „hrabou na vlastním písečku“ a v některých případech určitá soutěžní rivalita sekundárně vznikala, ale hlavní překážkou byly především finance. Když už se podařilo sehnat silného sponzora, chtěl zaznít v názvu týmu. Jenže pojmenování týmu nemůže být nekonečně dlouhé a většinou se skládají maximálně ze dvou titulárních partnerů, kteří zajišťují pro chod týmu zásadní příjmy.
Proto docházelo k vzniku a zániku několika menších uskupení, které si dělily české závodníky, většinou podle místa jejich bydliště. Závodníci ze severu Čech tíhli k Silvini Madshus týmu, Moraváci k Vltava Fund Ski Teamu a Lukáš Bauer vyhledával většinou v zahraničních jménech. Spojit vedení a sponzory se zdálo být nereálné nejen u nás, ale i v zahraničí. Letos poprvé došlo ke stmelení dvou předních českých týmů s dlouholetou zkušeností ve Ski Classic. Podobné unikuum se podařilo letos i norskému týmu Kafebrygerriet s týmem Driv. Druhý zmíněný však nepatřil mezi špičku.
Pohled na sloučení týmů očima jednoho z hlavních sponzorů Daniela Gladiše
Jedna z hlavních postav vedení bývalého Vltava Fund Ski Teamu a zakladatele společnosti Vltava Fund

Vltava Fund Ski Team měl nálepku moravského týmu, který až na výjimky reprezentovali závodníci částečně pracující a v zimě závodící. Tým dosáhl v některých sezónách i na nejlepší desítku v celkovém hodnocení Ski Classics a můžete se chlubit řadou skvělých individuálních výsledků jednotlivých závodníků. Čeho si za ty roky ceníš nejvíce?
Nejvíc si cením toho, že v týmu byla vždy výborná parta a že jsme si všichni společně užívali účast v seriálu Ski Classics. Pro mě osobně byla velká čest pohybovat se v tomto prostředí a jsem rád, že jsem se mohl něco přiučit a že jsem mohl pomoci některým českým lyžařům v jejich kariéře. Byl jsem ale jen malým kouskem mozaiky. Bez dřiny samotných závodníků a obětavé práce celého servisního týmu by tým nemohl vůbec existovat.
Tým přežil 12 sezón především díky šéfovi Josefu Korhoňovi, na sedmi z nich ses ale podílel i ty, a to nejen finančně. Tým bratrů Auklandových funguje ve Ski Classics už od počátku jejího vzniku, ale pravidelně po zhruba 3 letech mění svůj název. Co tě u laufů udrželo? Vyvíjela se tvá motivace?
Pepa je jako ředitel týmu a jeho zakladatel nejdůležitější osobou pro chod týmu. Není ale sám. Jeho práce spočívá především v zajišťování organizace a závodů. Další lidé jsou potom potřeba pro administrativu, organizaci cest na závody a hlavně pak servis lyží. Kdo neviděl, jak se servisáci nadřou u každého závodu především při testování a přípravě lyží, vůbec netuší, kolik práce za každým závodem stojí. Výraznou pomoc pro tým znamenala v posledních letech i finanční podpora společnosti TG Drives.
Moje motivace má několik kořenů. Lyžování mě baví, sám také závodím a v týmu mám řadu kamarádů. Myslím, že o motivaci jsem nikdy neměl nouzi. Spíš se mi zdálo, že je čím dál tím větší. Taky mě bavilo vyjednávat se zahraničními závodníky jejich působení v našem týmu. Za ta léta jsme jich měli dost a někteří z nich byli velmi kvalitní. Zajímavou zkušeností pro mě bylo pozorovat jak působí v týmu, jak trénují a závodí.

Proč jste se letos rozhodli spojit síly z druhým týmem?
O spojení mezi třemi českými týmy jsme se bavili už několik let. Dosud to vždy ztroskotalo na rozdílných představách, ať už v případě vedení týmu nebo sponzoringu. Až letos to nějak do sebe zapadlo a dva nejsilnější české týmy se spojily. Realita je taková, že domácích závodníků není tolik, aby mohly existovat vedle sebe ve Ski Classics tři kvalitní české týmy. Vždy je sice možnost doplnit tým ze zahraničních závodníků a je to do velké míry jen otázka šikovnosti a peněz, ale úspěchy českých lyžařů nás vždycky těší nejvíc. Proto nám připadalo logické nerozmělňovat své síly a spojit je. Vzniklý tým bude silnější po všech stránkách – sportovní, servisní i finanční. Věříme, že bude mít i velkou fanouškovskou podporu.
Teprve čekáte na vstup do první sezóny, ale máte nějakou představu, jak budete fungovat v jednom uskupení?
Máme a dohodli jsme se poměrně rychle. Složení závodníků bylo více méně jasné, až na jednu či dvě pozice, které se rychle dořešily. Velmi snadno se dohodli i dosavadní sponzoři na svých finančních příspěvcích. Servisní týmy si rozdělily závody. Na některých bude jeden, na těch větších, jako je třeba Jizerská 50, oba. Teď už jen čekáme, až to všechno vypukne.
Jedním z nejsilnějších závodníků týmu bude Thomas Bing//Foto: eD System Vltava Fund Team
Příští týden se můžete těšit na další pokračování článku o sloučení týmů, kde bude odpovídat Marek Pazderský, šéf a zakladatel Silvini Madshus teamu působícího v Jizerských horách.