Favorité pro sprinterský dres Ski Classics

Boj o sprinterský dres Ski Classics vyžaduje nejen výjimečné sprinterské schopnosti, ale také extrémní vytrvalostní. Ve většině závodů se počítají dvě sprinterské prémie a často jsou umístěné daleko od startu. Lyžaři se také po bojích o sprinterské body musí dostat do cíle, což vyžaduje silnou psychickou a fyzickou odolnost.

Boj o sprinterský dres Ski Classics vyžaduje nejen výjimečné sprinterské schopnosti, ale také extrémní vytrvalostní. Ve většině závodů se počítají dvě sprinterské prémie a často jsou umístěné daleko od startu. Lyžaři se také po bojích o sprinterské body musí dostat do cíle, což vyžaduje silnou psychickou a fyzickou odolnost.

Pro mnoho sprinterů je cílem využít sprinterské závody jako cestu k tomu, aby se z nich jednou stali všestranní lyžaři schopní bojovat o celkové umístění na stupních vítězů. Podobně jak to dokázala například legenda Ski Classics Andreas Nygaard.

Závody ve sprintu také vyžadují strategické plánování ze strany profesionálních týmů. Musí vybrat nejvhodnější závodníky s vědomím, že boj o sprinterský dres může ohrozit jejich šance v celkovém výsledku. Zejména v závodě mužů hraje taktické povědomí rozhodující roli. V ženské soutěži se o body ve sprintu často ucházejí vedoucí lyžařky, které se od hlavního balíku odpoutávají hned na začátku závodu.

Favoritky na sprinterský dres

V loňské sezóně vyhrála sprintovou soutěž v kategorii žen celková vítězka Emilie Fletenová z týmu Ramudden. Druhé místo si zajistila Anniken Gjerde Alnæsová z týmu Ragde Charge. V předchozích sezónách se Alnæsová soustředila výhradně na sprint. Zato v loňské zimě usilovala o úspěch v celkové soutěži, což se jí úplně nepodařilo. Magni Smedåsová z týmu Eksjöhus skončila třetí, přestože se nesoustředila na sprinterský závod. Její úniky jí však přinesly cenné body, stejně jako vítězce Fletenové.

V letošní sezóně se mohou v soutěži sprinterek objevit nová jména v závislosti na tom, jakou týmy zvolí strategii. Například Frida Erkersová z týmu Eksjöhus se v loňském roce umístila na šestém místě. Vzhledem k většímu počtu pódiových lyžařek ve svém týmu by se mohla soustředit na body ze sprintů. Stejně tak by se tuto zimu mohly prosadit i další lyžařky. Bude zajímavé sledovat, jak se ženská sprinterská soutěž v průběhu sezony vyvine.

Favorité na sprinterský dres

Na straně mužů je tradičně více lyžařů, kteří se specializují na sprint. Trojice nejlepších z loňské sezóny – Amund Hoel z týmu Engcon, Alfred Buskqvist z týmu Ramudden a Simen Ramstad z týmu Kaffebryggeriet. Stejná jména budou pravděpodobně opět bojovat o cenné body pro získání sprinterského dresu. Silným vyzyvatelem této trojice by mohl být Vebjørn Moen z týmu Eksjöhus, který se v loňské sezóně zaměřil na sprinty a skončil v této kategorii celkově sedmý.

Z loňské trojice by mohl být nejhladovější Buskqvist, jehož cílem je vylepšit své loňské druhé místo a získat první příčku. Třetí v pořadí Ramstad však v konečném pořadí zaostal za Buskqvistem o pouhých 10 bodů a za vítězem o 55 bodů, čímž připravil půdu pro napínavý souboj v mužské sprinterské soutěži v letošní zimě.

Určitě je i v této kategorii prostor pro černé koně, které je v této fázi těžké předvídat. Jedním z potenciálních uchazečů o sprinterské body by mohl být Johan Tjelle z týmu Engcon, zejména pokud bude pro něj a pro tým tato role prioritou. Tjelle v loňské sezóně získal dostatek bodů, aby skončil na 10. místě v pořadí sprintů.

Kasper Stadaas a Johan Hoel z týmu Ragde Charge spolu s Amundem Riegem z týmu Ramudden se v minulé sezoně umístili v této kategorii na čtvrtém, respektive šestém místě. Na sprintové závody se primárně nezaměřují, ale pravděpodobně budou sbírat body, pokud to bude v souladu s jejich závodní strategií. Pro tyto tři sportovce zůstává hlavním cílem sezony celkové umístění na stupních vítězů.

Více informací o Ski Classics najdete na skiclassics.com.

Sezóna Ski Classics Pro Tour XVI (2024/2025)

První událost: pátek 13. prosince 2024: Představení lyžařských týmů Ski Classics v XVI. sezóně – Bad Gastein, Rakousko

  • 1. závod: sobota 14. prosince 2024 – Bad Gastein ITT – Sportgastein, Rakousko, 7 km
  • 2. závod: neděle 15. prosince 2024 – Bad Gastein Criterium – Sportgastein, Rakousko, 36 km
  • 3. závod: sobota 11. ledna 2025 – 3 Zinnen Ski Marathon – Sexten, Itálie, 60 km
  • 4. závod: neděle 12. ledna 2025 – La Venosta ITT Kapron-Melago – Val Venosta, Itálie, 12 km
  • 5. závod: sobota 18. ledna 2025 – Engadin La Diagonela – Pontresina-Zuoz, Švýcarsko, 55 km
  • 6. závod: neděle 26. ledna 2025 – Marcialonga – Trentino, Itálie, 70 km
  • 7. závod: neděle 9. února 2025 – Jizerská50 – Bedřichov, Česká republika, 50 km
  • 8. závod: sobota 15. února 2025 – Grönklitt Criterium 61 – Orsa Grönklitt, Švédsko, 61 km
  • 9. závod: neděle 16. února 2025 – Grönklitt ITT – Orsa Grönklitt, Švédsko, 12 km
  • 10. závod: neděle 2. března 2025 – Vasaloppet – Sälen-Mora, Švédsko, 90 km
  • 11. závod: sobota 15. března 2025 – Birkebeinerrennet – Rena-Lillehammer, Norsko, 54 km
  • 12. závod: sobota 22. března 2025 – Marcialonga Bodø – Bodø, Norsko, 50 km
  • 13. závod: sobota 29. března 2025 – Reistadløpet – Setermoen-Bardufoss, Norsko, 46 km.
  • 14. závod: neděle 30. března 2025 – Grand Finale Summit 2 Senja – Bardufoss-Finnsnes, Norsko, 60 km

Čtěte více: Ski Classics Pro Tour Season XVI

XVI. sezóna Ski Classics Pro Tour se skládá ze 14 závodů v 10 závodních víkendech a v 6 různých zemích. Sezóna začíná 13. prosince 2024 v Rakousku a končí 30. března 2025 v Norsku.

Další aktualizace a podrobné informace o Ski Classics Pro Tour najdete na webu skiclassics.com.

Jako člen Bezky.net získáte plný přístup k veškerému obsahu na webu a živé přenosy ze závodů Ski Classics Pro Tour s anglickým komentářem.

Když se stanete součástí jedné z předních světových komunit XC lyžařů, získáte po celý rok mnoho exkluzivních nabídek.

Banner 2024

STAŇTE SE ČLENEM

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • 1

    Petter Northug: Doufám, že ve mě ztratí důvěru ještě více lidí

    by Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    20.01.2025
  • 1

    Marcialonga: Vítězi Fletenová a Nygaard

    by Adéla Ročárková
    26.01.2025
  • 1

    Marcialonga – první závod Grand Classics již tuto neděli!

    by Leandro Lutz/překlad Aadéla Ročárková
    25.01.2025
  • 1

    Solidní sezóna Ski Classics pro české závodníky

    by Adéla Ročárková
    04.04.2025
  • 1

    V prosinci se rozešli, nyní je čerstvě zamilovaná

    by Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    21.04.2025

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Talentovaný Myhlback se rozhodl jít cestou dálkových běhů

    Lyžařský tým Lager 157 potvrdil, že švédský zázračný talent Alvar Myhlback podepsal novou dvouletou smlouvu, čímž se plně upsal dálkovým běhům Ski Classics.
    autor Leandro Lutz/Překlad Adéla Ročárková
    06.05.2025
  • Biatlonistka Davidová rehabilituje a chystá se na charitativní závod

    autor Karel Halberštádt/Český biatlon
    05.05.2025
  • Zítra vyjde obsáhlý průvodce kolečkovými lyžemi pro sezónu 2025

    autor bezky.net
    05.05.2025
  • Kolečkové lyže, aneb historie jízdy na kolečkách

    autor Adéla Ročárková
    04.05.2025
  • Obojživelnice Slindová odmítla reprezentaci

    autor Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    03.05.2025