• Světový areál, ale ne pro lidi

    Není všechno zlato, co se třpytí, a to platí i pro novoměstskou Vysočina Arenu a její využití pro děti a veřejnost. Letos by měly putovat další miliony z dotací na novou výstavbu, která bude ještě více zaměřena na vrcholové sportovce a soukromé podnikání, než tomu bylo doposud. Již teď areál disponuje větším množstvím pevných staveb než většina světových středisek. Nyní závisí pouze na místních zastupitelích, zda projekt podpoří či smetou ze stolu. Pozemky Areny jsou totiž ve vlastnictví Nového Města n/M. Pojďte se podívat, co se chystá, kolik co stálo a bude stát a jak vypadá pohled z druhé strany mince.

  • Velikonoční lyžování

    Vypadá to, že alespoň na horách se letos vyplní lidová pranostika „Vánoce na blátě, Velikonoce na sněhu“.
    V tomto týdnu máme za sebou 3 velmi teplé dny, kdy se dalo přes den vyrazit na běžky pouze v kraťasech a v tričku. Za dostatečnou sněhovou vrstvou se však již musí podstatně výš, než minulý týden. Obecně se dá říci, že teprve od nadmořské výšky 800 m se přestávají vyskytovat vytátá místa. Tam, kde neprobíhá pravidelná strojová úprava leží ve stopě pod stromy poměrně dost jehličí a špíny.
    Dobrá zpráva pro běžkaře ale říká, že velikonoční svátky budou spojené s ochlazením a na horách také se sněžením. Zatím to podle dlouhodobější předpovědi počasí vypadá na chladné počasí i v celém následujícím týdnu. Necháme se tedy překvapit, zda to vyjde.
    Strojová úprava se s teplým počasím a ubývajícím sněhem opět omezila. Přinášíme tedy zprávy z míst, kde jsou dostupné informace o sjízdnosti nebo úpravě stop z posledních dnů.

  • Kdo můžete, vyrazte na běžky. Jaro začíná vítězit.

    Ne, že by snad na horách bylo sněhu málo, ale jarní sluníčko už má sílu a kvalita sněhu se bude postupně zhoršovat. Každopádně až do úterý panovala na horách pravá zima a připadlo spousta nového sněhu. S uvolněním pohybu osob v rámci okresu vyjely po delší době rolby nebo skútry na více místech, než jsme byli poslední týdny zvyklí a upravených stop výrazně přibylo.
    Opět si také můžeme najít aktuálně projeté trasy v plném rozsahu na portálu „bilestopy.cz“:http://bilestopy.cz.
    Jak už bylo zmíněno v úvodu, jaro se začíná prosazovat a po zimních dnech přichází citelné oteplení. Již dnes na místech, která byla bez starého podkladu, mizel nový sníh doslova před očima. Proto neváhejte a pokud můžete, ještě si užijte poměrně čistého sněhu a upravených stop. Zejména po ránu bude sníh ještě zmrzlý a rychlý, ale už okolo 10. hodiny je na slunečných místech měkký a tupý.
    Zde je tedy stručný přehled informací z jednotlivých oblastí o aktuálním stavu úprav a sněhu.

  • Na horách stále panuje zima

    Jak už to v březnu bývá zvykem, zimní počasí se vrací i s vydatnější sněhovou nadílkou. Například v Jizerských horách připadlo v tomto týdnu až 30 cm, na Jizerce je nyní vrstva 70 cm, na Rozmezí téměř metr. Sněhovou pokrývku vysokou okolo jednoho metru mají také hřebeny Krkonoš, Šumavy, Jeseníků nebo Beskyd. V Krušných a Orlických horách je to pak od 50 do 70 cm.
    Nový sníh se drží zhruba od nadmořské výšky 700 m, ale tam, kde již nebyl starý podklad bude stačit několik slunečných dnů, aby opět zmizel. Víkend má však být mrazivý, takže místní a majitelé nemovitostí, kteří zůstali na horách, si zimní pohádky ještě užijí. Intenzivní sněžení přešlo do občasných přeháněk, střídajících se s modrou oblohou a jarním sluníčkem.

  • Lyžování na jarním sněhu na většině hor

    Inverzní počasí, kdy na horách bylo tepleji, než v nížinách, se projevilo na kvalitě sněhu a také na četnosti úpravy stop. Lyžovat se bohužel již nedá např. v oblasti Čerchova nebo Capartic ani na Polánce, výrazné zhoršení sněhových podmínek zaznamenala také Vysočina nebo některá místa v Beskydech.

    Tam, kde se sníh udržel, je v lesních úsecích špinavý s vrstvou jehličí, po ránu zmrzlý přes den pak velmi mokrý a pomalý. Při pravidelné strojové úpravě, kterou nabízejí nejvíce Jizerské hory, je jarní lyžování stále krásným zážitkem.

    Předpověď počasí slibuje na víkend ochlazení alespoň na horách. Větší sněhové nadílky, která by přikryla špinavý sníh se nejspíše nedočkáme, ale doufejme, že se alespoň zpomalí odtávání sněhu a ten ještě nějaký týden na horách vydrží.

  • Na běžky klidně po Praze. Pozor na uzavřené okresy a Bedřichov

    Začátkem týdne oživily internetové zprávy fotografie běžkařů z Karlova mostu, z Nerudovy ulice u Pražského hradu nebo jiných historických částí Prahy. Zatímco pro dopravu znamenalo 15–20 cm sněhu naprostou kalamitu, běžkaři se radují, dokud je z některých parků nevyžene městská policie. Dnešní doba přináší kuriózní situace. Jedno je však jasné, letošní zima začala sice později, ale o to více se podobá těm, na které jsme u nás v Česku byli zvyklí.
    Díky tomu, že se sníh vrátil i do nížin a chladné počasí nás bude provázet ještě několik dnů, nemusí uzavření 3 okresů a jizerskohorského Bedřichova o tomto víkendu znamenat žádný velký problém.
    Nezapomeňte na teplé oblečení, protože na horách se i přes den pohybují teploty okolo –10°C.

  • Déšť sněhovou pokrývku ubral, ale předpověď je dobrá

    Vlivem deště a větru z posledních dvou dnů na některých místech sníh zcela zmizel. Pršelo i v těch nejvyšších horských polohách. Z hor se nejvíce obleva projevila na Šumavě.
    Již v pátek však mají teploty opět klesat a předpověď na víkend slibuje sněžení. Kvůli teplému počasí byla na mnoha místech pravidelná strojová úprava stop přerušena nebo výrazně omezena. Na všech horách však bylo sněhu dostatek a trasy jsou nadále sjízdné. Dokud nenapadne nový sníh, je třeba počítat v lesních úsecích s jehličím a drobnými větvemi. Po ochlazení také s tvrdým a nebo ledovatým podkladem.

  • Sněhové podmínky pro běžky stále ideální

    Po oblevě z minulého týdne zasáhlo silnější sněžení pouze západní a severozápadní část Česka. Nicméně předpověď slibuje v následujících dnech další sněhovou nadílku. Každopádně obleva vzala sníh hlavně v nížinách, avšak ve většině lyžařských oblastí panují stále velmi dobré podmínky a stopy jsou pravidelně upravovány. Vypisovat přesné trasy by bylo zbytečné, proto přinášíme opět pouze stručný přehled, kam můžete o víkendu vyrazit, případně u některých oblastí uvádíme aktuální novinky.

  • Aktuálně: Po jarním počasí se v sobotu opět vrátí zima

    Čtvrteční a páteční běžkování bylo a bude tak trochu jarní. V těch nejnižších polohách sníh odtál, nebo je velmi mokrý. Na horách ohrožují běžkaře v lesních úsecích padající větve nebo vršky stromů, které se lámou pod tíhou vlhkého sněhu. I přes tyto nepříjemnosti panují ve vyšších polohách dokonalé podmínky a průběžně upravovaných stop jsou stovky kilometrů. Hojně jsou využívány i ve všední dny. Jak to bude o víkendu? Během soboty nás čeká změna počasí. Vrátíme se do zimy nejen poklesem teplot, ale postupně také sněžením. Jistotou však budou vyšší polohy a hory, díky sněžení je však třeba počítat, že některé trasy mohou být zasypané čerstvým sněhem.

  • Vysočina: Žďárské vrchy na běžkách

    Ačkoliv nadmořskou výškou nepatří Žďárské vrchy mezi nejvyšší pohoří v Česku, zdejší tradici běhu na lyžích by jim mnohde mohli závidět. První lyže na Novoměstsku prý nasadil fryšavský lesník Rudolf Gabessam roku 1891, tedy rok předtím, než první lyže dovezl hrabě Harrach do Krkonoš.

End of content

End of content