Stane se první paralympioničkou, která se zúčastní olympiády?

Dovedete si představit jezdit, nebo dokonce závodit, na běžkách téměř slepý? České paralyžování se rozroste o novou velmi silnou posilu z Rakouska. Vše je teprve v procesu a všichni doufají, aby nás mohla reprezentovat už na blížících se paralympijských hrách. Jedno zlato už totiž získala.

Dovedete si představit jezdit, nebo dokonce závodit, na běžkách téměř slepý? České paralyžování se rozroste o novou velmi silnou posilu z Rakouska. Vše je teprve v procesu a všichni doufají, aby nás mohla reprezentovat už na blížících se paralympijských hrách. Jedno zlato už totiž získala.

Carina Edlingerová je rakouská paralympionička, která se v letošní sezóně přidala k českému týmu paralyžařů, kteří trénují nejen na závody běhu na lyžích, ale i v biatlonu, kde střílí ze speciální laserové zbraně. Již požádala o změnu občanství a nyní vyčkává, zda stihne start v nové sezóně, včetně největší letošní akce – paralympiády v Itálii.

Zrakové postižení, kterým Carina trpí, se nazývá Morbus Stargardt. Postihuje centrum vidění. Sotva může číst nebo identifikovat věci. Bohužel je ovlivněno i její periferní vidění, což sice není přímo způsobeno diagnózou, ale vede k tunelovému vidění.

Diagnóza je jedna věc, ale Cariny zrakové schopnosti se dost zásadně mění, což jí v běžném fungování moc nepomáhá a na její psychické pohodě nepřidává: „Můj zrak byl v posledních letech dost nestabilní, což bylo i psychicky náročné a těžké, protože jsem se musela v každé fázi života znovu a znovu učit orientovat v každodenním životě. Nyní mám okolo 2 % zraku a aktuálně jsem klasifikována jako NS3, ale kvůli minimálnímu zraku se opět snažím o NS2,“

Carina již dosáhla mnoha úspěchů, z nichž si nejvíce cení zlaté mediale z paralympiády v Číně (2022), ale možná ještě více okolností, které musela překonávat, aby vítězství dosáhla: „Největší výzvou vždy bylo překonat překážky, které mi do cesty kladla moje předchozí federace z Rakouska. Zlatá medaile v Číně na paralympiádě byla po sportovní stránce největším úspěchem, ale pro mě osobně je vítězstvím spíše příběh, který se za tím skrývá, věci, které jsem překonala, a tým stojící za vámi, se kterým sbíráte všechny ty vzpomínky,“ naznačuje, jak se nacházela o nelehké situaci v rakouském národním týmu.

Čtěte také: Biatlonová hvězda opouští národní tým: “Je to pro mě velká šance!”

Archiv Cariny Edlinger

Bývalá rakouská reprezentantka přiznává, že dosáhnout úspěchu nebylo jednoduché a že si vše musela vydřít: „Ve skutečnosti nejsem ve sportu moc talentovaná, takže mé sportovní úspěchy pramení jen z vytrvalosti a tvrdé práce,“ a na otázku, zda by chtěla v rámci nějakého sportu i na letní olympiádu, jen skromně odpověděla: „Líbí se mi spousta různých sportů, ale mám daleko k jakékoli profesionální úrovni.

Mnoho let uplynulo, než se rakouská rodačka rozhodla opustit svou rodnou zemi a připojit se k malému českému týmu. Co jí k tomu vedlo?: „Důvodů je za těch více než 10 let celá řada. I když jsem se s lidmi, kteří mi stáli po boku, snažila problémy překonat a vyřešit, na druhé straně nebyla vůle ani cesta. Myslím, že Česká republika je skvělá země a dostalo se mi velmi vřelého přijetí. Cítím se velmi spjatá s mentalitou a jsem ochotná se učit a integrovat,“ vysvětluje Carina své rozhodnutí.

Čtěte dále: Běh na lyžích ho znovu vrátil do života

A jak v současnosti probíhá čerstvá spolupráce? „Protože je vše stále super nové a pas jsem dostala v srpnu, stále je toho hodně, co musím pochopit – jak systém funguje nebo jak se nejlépe přizpůsobit své nové situaci. Ale nejdůležitější je, že jsem byla přijata do velmi milého a vstřícného týmu a obrovské díky patří Marku Duškovi a Marku Pěsičkovi, kteří mi stáli celou dobu po boku a bojovali se mnou od prvního dne, abych byla schopna závodit. Opravdu jim vděčím za vše.“

Do nadcházející sezóny vstupuje čerstvá členka českého paralympijského týmu s nejvyššími ambicemi a především doufá, že bude moci vůbec startovat: „Velmi doufám ve všechna mezinárodní ujednání, abych mohla oficiálně závodit v nadcházející olympijské sezóně a samozřejmě bych si přála obhájit svůj titul,“ dodává zkušená závodnice.

Na mistrovství ČR na kolečkových lyžích se postavila na start proti zdravým sportovkyním a dojela 9. v závodu volnou technikou a 16. v klasice. Nebojí se srovnání. Jaké jsou Carininy tajné sny?: „Pocházím z ne-paralympijského sportu a ano, abych byla upřímná, nikdy jsem se nevzdala snu se k němu vrátit. Brian McKeever, nejúspěšnější para-severský lyžař, byl jediným mužem v historii, který se zúčastnil olympiády i paralympiády. Lhala bych, kdybych řekla, že bych nechtěla být první ženou, která by dokázala přepsat historii.“

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • 1

    Nový dramatický zvrat v obvinění z krádeže

    by Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    25.09.2025
  • 1

    Tělo biatlonistky bylo nalezeno

    by Kjell-Erik Kristiansen/Překlad Adéla Ročárková
    16.09.2025
  • 1

    Biatlonová legenda odhaluje děsivé detaily: „Vzal si život.“

    by Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    12.09.2025
  • 1

    Tragicky zahynul 19letý biatlonista

    by bezky.net
    22.09.2025
  • 1

    Olympijská vítězka v slzách: “Cítím se velmi špatně”

    by Kjell-Erik Kristiansen/Překlad Adéla Ročárková
    02.10.2025

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Hvězdy, které se rády vrací na Energamo Lipnolopet

    V sobotu se pojede závěrečný závod Podzimních klasik zařazený do Ski Classics Challengers Energamo Lipnolopet 2025. Jaké žhavé kandidáty na vítězství můžeme vidět ve startovní listině? A čím je pro ně závod jedinečný?
    autor Adéla Ročárková
    02.10.2025
  • XVII. sezóna Ski Classics se blíží: Profesionální týmy se budou představovat

    autor Leandro Lutz/Adéla Ročárková
    01.10.2025
  • Česká laufařka zazářila na švédském Båstad-Mölle

    autor Adéla Ročárková
    30.09.2025
  • Úspěšné týmové soustředění i s mladými nadějemi

    autor Marek Pazderský/Adéla Ročárková
    30.09.2025