Skončil ze dne na den – nyní biatlonista odhaluje pravdu
Dva týdny po svém šokujícím odchodu do sportovního důchodu se ohrazuje vůči národní asociaci. Osmadvacetiletý sportovec nyní otevřeně hovoří o chaosu, konfliktech a týmu v krizi.
Rakouský biatlonista otřásl sportem v pondělí 13. října, kdy oznámil svůj okamžitý konec kariéry. Felix Leitner nyní odhaluje, proč se rozhodl ukončit kariéru, jen pár měsíců před Olympijskými hrami 2026 v Milano-Cortina.
Čtěte také – Šok v biatlonu: Mistr Evropy končí ze dne na den, v pouhých 28 letech
Osmadvacetiletý sportovec nabízí upřímnou výpověď o tom, co považuje za hlubokou krizi v rakouském národním týmu. Na rozdíl od některých spekulací jeho rozhodnutí nemělo nic společného s konkurencí o místa v týmu, ale spíše se špatným prostředím, které se v týmu v posledních letech vytvořilo.
„Rozhodně jsem se nerozhodl odejít proto, že bych nebyl nominován. Důvodem je celková situace,“ vysvětlil Leitner pro Ski Nordique.
„Nedostatek prostředí, kde bych cítil podporu, kde bych se cítil dobře a kde by mi všichni kolem mě přáli to nejlepší, mě během posledních několika těžkých let postupně připravil o radost a vášeň pro tento sport,“ dodal.
Šel si svou cestou
Leitner se od systému národního týmu odtrhl již před dvěma lety, kdy se rozhodl pro vlastní zázemí a přípravu na sezónu.
Stejné rozhodnutí učinila před touto sezónou i biatlonová hvězda Lisa Theresa Hauserová. Také ona opustila národní tým a nyní trénuje nezávisle směrem k Olympijským hrám 2026.
„Její rozhodnutí nebylo ze strany rakouské biatlonové asociace přijato dobře,“ řekl Leitner o kroku své bývalé týmové kolegyně.
Přečtěte si více: Biatlonová hvězda opouští národní tým: “Je to pro mě velká šance!”
Přetrvávající spory a problémy s mazáním
Špatný týmový duch nebyl jediným důvodem Leitnerova odchodu.
Popsal dlouhodobé a vážné problémy s vybavením a mazáním lyží v rámci rakouského národního týmu – klíčové faktory na vrcholové úrovni biatlonu.
„Problémy s vybavením máme už od Olympijských her v Pekingu 2022. Neustále se vedou hádky ohledně lyží a mazání,“ řekl Leitner a dodal:
„My (sportovci) nejsme nikdy bráni vážně a situace se každým rokem zhoršuje. Cítil jsem, že sportovci už nejsou středem pozornosti.“

Hauserová po odchodu z týmu vzkvétá
Pro Leitnera byla frustrace příliš velká. Nadějný osmadvacetiletý sportovec se rozhodl ukončit kariéru.
Pro Hauserovou je to však přesně naopak. Říká, že po rozchodu s týmem dostala skutečnou vzpruhu.
Jednatřicetiletá Hauserová se vrátila ke spolupráci se svou bývalou trenérkou Sandrou Flungerovou, která trénuje i švýcarský národní tým. Hauserová tvrdí, že tato změna je pro ni skvělá:
„Jsem člověk, kterého je třeba brzdit, protože mívám tendenci trénovat příliš dlouho. Pro Sandru to není snadné,“ žertovala Hauserová.
Nyní má obrovské ambice a míří na Olympijské hry 2026 v Antholzu.
„Samozřejmě, že sním o medaili. A pokud všechno zapadne na své místo, mohlo by se to povést.“
Navzdory dřívějším fámám, které naznačovaly, že by mohla ukončit kariéru, Hauserová trvá na tom, že zdaleka nekončí.
„Dokud budu mít ze sportu takovou radost a budu se cítit dobře, budu pokračovat minimálně do domácího mistrovství světa 2028,“ řekla pro Kronen Zeitung.
Světový pohár v biatlonu začíná ve švédském Östersundu o víkendu 29. listopadu. Olympijské hry 2026 se budou konat od 6. do 22. února.
Čtěte více: Světový pohár v biatlonu: Kalendář pro zimní sezónu 2025/2026












