Biatlonová hvězda opouští národní tým: “Je to pro mě velká šance!”

Je jednou z největších favoritek na medaile v nadcházející zimní biatlonové sezóně. Nyní odhaluje, proč opouští národní tým a proč musela začít úplně od nuly.

Je jednou z největších favoritek na medaile v nadcházející zimní biatlonové sezóně. Nyní odhaluje, proč opouští národní tým a proč musela začít úplně od nuly.

Jednatřicetiletá biatlonistka, která vstupuje do své desáté sezony Světového poháru a připravuje se na své čtvrté olympijské hry, odmítá program Svazu a raději si svou přípravu zorganizovala podle sebe.

„Byla to velká změna, mimo mou komfortní zónu, ale byla to pro mě nejlepší volba, i když to vyžaduje více organizace a samozřejmě větší rozpočet,“ řekla rakouským médiím Lisa Theresa Hauserová.

Kontroverzní rozhodnutí

Po dvou průměrných sezónách se Hauserová rozhodla opustit systém národního týmu. Vrací se ke své bývalé trenérce Sandře Flungerové, která nyní pracuje se švýcarským národním týmem.

Toto rozhodnutí je kontroverzní. Hauserová chce větší svobodu, aby mohla trénovat způsobem, který podle ní funguje nejlépe: „Dokážu být pěkně tvrdohlavá a není se mnou vždycky jednoduché pořízení,“ přiznává.

Čtěte dále: Věří, že nahradí Johannese Thignese Boea: „Pracovitost je důležitější než talent“

Letos v létě trénovala na několika nových místech: v květnu na Mallorce, v červenci v italském Val Martellu, s odbočkou na Tour de France, kde fandila Tadeji Pogačarovi.

„Bylo to složité“

Lisa Theresa Hauserová je největší rakouskou biatlonovou hvězdou a první, která získala individuální zlato na mistrovství světa. Podařilo se jí to v závodě s hromadným startem v Pokljuce v roce 2021. Úspěch všechno změnil.

„Viditelnost, kterou jsem poté získala jako první Rakušanka v historii, byla obrovská. Ale pak se to zkomplikovalo,“ říká Hauserová a pokračuje: „Trénovala jsem nesprávně a často jsem byla nemocná. Ale to, že jsem i přesto dokázala během sezóny podávat výkony a vyhrávat závody Světového poháru, pravděpodobně hodně z toho skrylo.“

Těší se na olympiádu

Hauserová se nyní soustředí na nadcházející zimní olympijské hry, kde se biatlonové závody budou konat v Antholzu-Anterselvě.

„Kopcovité tratě mi a mé lyžařské technice vyhovují. A díky jihotyrolské atmosféře se tam cítím jako doma,“ říká 31letá sportovkyně o svých čtvrtých (!) olympijských hrách. „Vždy se připravuji nesmírně důkladně, zkušeností jsem snad už nabrala dost, protože jsem se již zúčastnila tří olympiád. I tak se ještě necítím stará!“

Není sama

Hauserová není jedinou biatlonovou hvězdou, která před olympiádou v roce 2026 opouští národní tým. Také několik norských sportovců si v této sezóně zvolilo vlastní tréninkové uspořádání.

Nejprve Emilie Kalkenbergová oznámila, že po sedmi letech opouští národní tým. Krátce nato i její bratr Kasper Kalkenberg odmítl místo v národním týmu ve prospěch vlastního zázemí.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • 1

    Šok v biatlonu: Mistr Evropy končí ze dne na den, v pouhých 28 letech

    by Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    14.10.2025
  • 1

    Skončil ze dne na den – nyní biatlonista odhaluje pravdu

    by Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    05.11.2025
  • 1

    Pět největších českých talentů v biatlonu před sezónou 2025/26

    by Adéla Ročárková
    23.10.2025
  • 1

    Biatlonová šampionka odsouzena za podvod – na účtu měla statisíce eur

    by Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    27.10.2025
  • 1

    Nečekaná zpráva – Jessie Digginsová plánuje ukončit kariéru

    by Ingeborg Scheve/Adéla Ročárková
    06.10.2025

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Team Eksjöhus – Představení Pro Teamu v XVII. sezóně Ski Classics

    Švédský Pro Team Eksjöhus vstupuje do XVII. sezóny Ski Classics se silnou mezinárodní sestavou zahrnující sportovce ze Švédska, Norska, Finska a Francie. Poté, co si tým v minulé zimě zajistil 1. místo v žebříčku Pro Teamů, se nyní těší na obhajobu titulu a pokračování v pozici nejlepšího světového týmu v dálkovém lyžování.
    autor Bezky.net
    12.11.2025
  • Stane se otcem – jen pár dní po největším závodu sezóny

    autor Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    11.11.2025
  • Klimatický jev může především Norsku přinést extrémní zimy

    autor Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    11.11.2025
  • Registrace na Marcialongu Bodø je již spuštěna

    autor Bezky.net ve spolupráci s Marcialonga Bodø
    11.11.2025
  • eD system RSJ Team – Představení Pro Teamu v XVII. sezóně Ski Classics

    autor Bezky.net
    11.11.2025