Péče o „nemazací“ běžky

autor bezky • 27.12.2021
V poslední době jsou velice populární klasické běžecké lyže, s kterými se ve stopě svezete i bez použití odrazových vosků, jedná se o tzv. NO WAX lyže. Většina lidí si pořídila tyto lyže ze dvou důvodů: nechtějí ztrácet čas s výběrem a aplikací správného odrazového vosku a také nechtějí čistit takto namazané lyže. Z tohoto důvodu musí být péče o lyže bez vosku rychlá a snadná. Do této skupiny běžkařů však spadají i výkonnostní lyžaři, a proto výrobci běžek zařadili do své nabídky také lyže, které konstrukcí a materiálem odpovídají nejvyšším závodním modelům.

Dvě části lyže si zaslouží pozornost: skluzná část a odrazová. Na lyži se totiž během jízdy mohou zachytit zbytky stoupacích vosků a jiných nečistot, které následně mohou lyže zpomalovat či brzdit. Popřípadě v teplotních podmínkách kolem 0 °C, kdy padá nový sníh nám může na lyžích namrzat sníh a začnou drhnout, v extrémní situaci na ně namrzne tak silná vrstva sněhu, že je nutné sníh z lyže mechanicky seškrábnout.

**Udržujte skluznou a odrazovou část lyže čistou**

Péče o skluznou část plochy lyží je stejná jako u tradičních běžek. Můžeme použít běžný parafín, který za tepla zažehlíme, následně ho seškrábneme a vykartáčujeme, nebo použijeme tekuté skluzné vosky (např. TOKO Express Grip and Glide, REX Instant Glide).

Odrazovou část „NO WAX“ lyží se snažíme udržovat čistou a skluznou popř. preventivně ošetřenou přípravkem proti namrzání a odpuzující případné nečistoty.

[* https://live.staticflickr.com/65535/51778482934_486c81d00c.jpg *]

(Technologie „NO WAX“ lyží – lyže se šupinami)

[* https://live.staticflickr.com/65535/51778085333_9e3d979802.jpg *]

(Technologie „NO WAX“ lyží – lyže s mohérovou vložkou)

[* https://live.staticflickr.com/65535/51778726970_7c40178cd5_o.png *]

(Technologie „NO WAX“ lyží – lyže s použitím nanotechnologie)

**Čisticí přípravky**

Stoupací komoru běžeckých lyží se šupinami popř. celou skluznici lyže s nanotechnologií lze očistit běžným smývačem vosků. Obyčejný smývač vosků však nedoporučujeme používat na mohérové vložky, jelikož rozpouštědlo použité ve smývači může narušit soudržnost lepidla použitého v mohérové vložce. K tomuto účelu tedy používejte smývače výhradně určené pro mohérové vložky, které obsahují líh, jenž neuškodí mohérové vložce (např. REX Skin Care Conditioner Spray, REX Skin Cleaner, SWIX Skin Cleaner, TOKO Skin Cleaner, ad.).

Takovýto čistící prostředek nastříkáme na lyži a následně utřeme do sucha čistou papírovou utěrkou, nebo můžeme navlhčit papírovou utěrku čistícím prostředkem a potom tuto část lyže do čista a sucha utřít.

**Vylepšení skluznosti lyže**

Pro lyže se šupinami, popř. s nanotechnologií, se doporučuje použít přípravky s obsahem sloučeniny fluoru (pro tyto lyže s řešením Nanogrip a Optigrip byl speciálně vyvinut přípravek REX Anti Ice, SWIX N3C, VAUHTI Quick FC Anti-Ice). Stejně jako u čističů i zde platí, že základem těchto přípravků je zpravidla rozpouštědlo, které není vhodné na lyže s mohérovou vložkou.

Přípravky pro mohérové vložky, jsou stejně jako čističe na bázi lihu a obsahují sloučeniny fluoru. Tyto přípravky bývají dostupné zpravidla ve formě sprejů – tzn. přípravek na odrazovou část lyže nastříkáme a necháme pár minut zaschnout (např. REX Skin Care Conditioner Spray, STAR Racing Skin Care Wax, TOKO Skin Cleaner, SWIX Skin Care, VAUHTI Skin Ski Cleaner ad.).

[* https://live.staticflickr.com/65535/51778483124_a09e1e3846_z.jpg *]

(Sice se z názvu zdá, že se o nemazací běžky nemusíte starat, ale každá lyže potřebuje určitou péči)

Pro vylepšení skluzu mohérových vložek u závodních lyží doporučuji sáhnout po tekutém urychlovači nebo fluorovém bloku, který obsahuje sloučenin fluoru více, a tím zajišťuje lepší skluz.

Několik minut péče o ‚nemazací‘ běžky vám zajistí lepší výkon a delší životnost skluznice. Je to rychlé a snadné.

Zdroj: Nordic magazín

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • 1

    Norský průlom po tajném testování na mistrovství světa v Trondheimu

    by Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    29.03.2025
  • 1

    Skin lyže: tři základní tipy, které byste měli znát

    by Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    12.01.2025
  • 1

    Struktury běžeckých lyží

    by bezky
    02.02.2019
  • 1

    I. část – Testování lyží: jak, kdy a kde

    by Fabián Štoček
    20.03.2025
  • 1

    Ruční a strojové struktury na běžeckých lyžích – I. díl

    by bezky
    16.09.2023

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Žebříček výher: Kolik si letos vydělaly hvězdy Ski Classics?

    Anikken Gjerde Alnæsová vede žebříček Ski Classics a získala nejvyšší prize money v neskutečné sezóně, ve které ani nečekala, že bude závodit. Norská závodnice si vydělala jen z výher na závodech přes 1,5 milionu korun, což je nejvíce ze všech závodníků Ski Classics této sezóny.
    autor Ingeborg Scheve a Leandro Lutz/Překlad Adéla Ročárková
    16.04.2025
  • 2. díl: Komplexní průvodce – na běžky k protinožcům

    autor Katerina Paul/Překlad Adéla Ročárková
    15.04.2025
  • Skardu & Gavz a jejich píseň Langlauf

    autor Martin Hauzner
    15.04.2025
  • Vyplňte dotazník a vyhrajte číslo na Marcialongu!

    autor Adéla Ročárková
    15.04.2025
  • Northug se po Janteloppetu vyhýbá kritice

    autor Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    15.04.2025