Mazání lyží při závodech: alchymie, tajemství, ale i hra

autor bezky • 02.03.2011
Zdaleka ne jen tvrdý trénink či dobrá forma jsou cestou k úspěchu. V běžeckém lyžování hraje obrovskou, při proměnlivém počasí mnohdy zásadní roli příprava lyží. Pro servismeny to obnáší celý den strávený v lyžařském areálu, desítky naježděných kilometrů, vdechování jedovatých výparů a velkou fyzickou dřinu. Pro dobrou „mázu“ je potřeba mít cit, letité zkušenosti i týmového ducha.

Český servisní tým tvoří hlavní „servisák“ Jan Pešina, který na svých bedrech nese tíhu konečného rozhodnutí, Vít Fousek, osobní servismen Lukáše Bauera, Jan Baranyk, specialista na tzv. prášky, Václav Korunka testující především parafíny, šéftrenér a specialista na stoupací vosky Miroslav Petrásek a v neposlední řadě testovací jezdci Tomáš Kašpar a Josef Kučera.

Týmový duch, důvěra, tolerance
==============================
Práce servismenů začíná v brzkých ranních hodinách, kdy se celý tým přesune do lyžařského areálu. Vždy je potřeba zjistit vlhkost a teplotu vzduchu, kvalitu a teplotu sněhu (může být rozdílná na různých místech trati – v lese, na louce…), nezbytné jsou informace o předpovědi počasí. Následně se vytvoří testovací dvojice, které vyrážejí na trať. Jeden servismen vždy zůstává v buňce a zapisuje výsledky testů. Pro každý test si dvojice připravují přibližně 6 párů lyží s různými parafíny (4 – 5 variant) a sledují rychlost a skluznost lyže.
Místa závodů světového poháru se nemění. Servismeni mají tedy podrobné zápisky s informacemi o jednotlivých tratích z předchozích závodů, podle kterých volí jednotlivé varianty mazání. První testy probíhají pouze na krátkém úseku trati. Veškeré informace o jednotlivých variantách se nahlásí servismenovi do buňky, který vše zapisuje. Na závěr se vyberou dvě varianty, které znovu otestují speciální testovací jezdci. Ti už projíždí celou trať, aby zjistili, zda se vosk nesjede a vydrží po celou délku závodu. Prvně se testují skluzné vosky (parafíny a prášky), následně se stejná procedura opakuje se stoupacími vosky. Konečné rozhodnutí padne přibližně 45 minut před začátkem závodu, kdy se dvě vybrané varianty aplikují na závodní lyže.
Konečný výběr je buď na samotném závodníkovi, nebo o něm rozhodne hlavní servismen. Závodníci svým servismenům maximálně důvěřují. Úspěch jednotlivce je zároveň úspěchem celého týmu. I nejlepším týmům se někdy stane, že tzv. promažou. V takové chvíli je důležitá tolerance.

Servis lyží je hra – důležité je zmást soupeře
==============================================
Přestože je postup při mazání stále stejný a všichni mají k dispozici stejné vosky, každý servisní tým má své fígle a zvolenou „mázu“ se snaží udržet v tajnosti. Existují proto různé způsoby, jak „ošálit“ konkurenční tým. Někdy se na trať vyrazí s vosky, které jsou uložené v krabičkách s označením jiného vosku, jindy závodník těsně před startem zkouší lyže na „mikrokontakt“ a na poslední chvíli zvolí lyže s klasickými stoupacími vosky. Je to zkrátka taková psychologická válka.
Současné běžecké lyžování je logisticky i finančně nesmírně náročné. Každý tým má speciální mikrobus určený pouze na přepravu lyží – testovacích lyží bývá okolo 30 páru na klasiku a 30 párů na bruslení (čeští závodníci využívají značky Fischer, Rossignol a Atomic), navíc každý závodník dostává od sponzorů přibližně 60 párů závodních lyží na sezónu. Veškerý servisní materiál – servisní stoly, stojany, žehličky, škrabky, čističe, kartáče, parafíny, urychlovače, strukturovače, atd. stojí každoročně český tým statisíce korun. Příprava lyží je opravdová alchymie a každý servismen má svá tajemství. Jejich mnohdy nedoceněné umění je však nedílnou součástí úspěchu.

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

  • 1

    Skin lyže: tři základní tipy, které byste měli znát

    by Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    12.01.2025
  • 1

    Norský průlom po tajném testování na mistrovství světa v Trondheimu

    by Ingeborg Scheve/překlad: Vendula Křoustková
    29.03.2025
  • 1

    Posezónní servis lyží a tipy na jejich uskladnění

    by Leandro Lutz a Katerina Paul/Překlad Adéla Ročárková
    16.04.2025
  • 1

    Struktury běžeckých lyží

    by bezky
    02.02.2019
  • 1

    Ruční a strojové struktury na běžeckých lyžích – I. díl

    by bezky
    16.09.2023

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Když si profesionální sportovec lehne na gauč

    Jaro, období, kdy se řada profesionálních závodníků loučí. Z velkých jmen to letos udělali bratři Boeové, kteří avizovali, že si lehnou na gauč a rozhodně nebudou vstávat, a že se těší, až naberou kila navíc. Moc jim v jejich dlouhodobějším pobytu na pohovce nevěřím, ale co kdyby svůj plán dodrželi? Co se stane s tělem profesionálních sportovců, kteří z ničeho nic přestanou sportovat?
    autor Adéla Ročárková
    20.04.2025
  • Objevování u protinožců: Nový Zéland

    autor Katerina Paul/přeložila Andrea Klementová
    19.04.2025
  • Skintec lyže: Trik, který změní váš zážitek z dobrého na kouzelný

    autor Ingeborg Scheve/přeložila Andrea Klementová
    18.04.2025
  • Petter Northug: Musí přerušit vazby se svazem

    autor Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    17.04.2025
  • Dva top závodníci opouští tým bratří Auklandů a dva noví přicházejí

    autor Ingeborg Scheve/Překlad Adéla Ročárková
    17.04.2025